Anie Songe: Snažím se nerozkrájet

Anie Songe: Snažím se nerozkrájet - Biorganica    Úspěšná blogerka, cestovatelka, spisovatelka a výtvarnice Anie Songe (25 let) si letos splnila jeden z nejdůležitějších snů: stala se maminkou. Nám prozradila mimo jiné to, jak těžké někdy bývá ukočírovat kreativní hlavu a ruce a na chvíli se jen tak zastavit. Nejradši by totiž dělala úplně všechno! Dokladem toho je i nejnovější projekt pro milující mámy neúnavných dětí harmonisi.cz, který Anie spustila s kamarádkou a fotografkou Nicole Kotrbovou.

Při pohledu na tvoje sociální sítě má člověk pocit, že se v životě věnuješ přesně tomu, čemu chceš...
Je to tak. Jediným úskalím je, že bych nejraději dělala úplně všechno. Ne proto, že se nemůžu najít, ale proto, že mě baví nespočet věcí a čím víc jich zkouším, tím víc mě jich baví. Neumím moc odpočívat a nic nedělat. Potkal mě kvůli tomu už mnohokrát pocit naprostého vyčerpání. To je možná to největší úskalí, když člověk podniká a baví ho to. Zatímco všichni kolem vás mají pocit, že vlastně nepracujete, vy pracujete téměř pořád a nekončí to tím, že máte ve čtyři odpoledne „padla“. Chvilku mi trvalo, než mi došlo, že se opravdu nedokážu rozkrájet a jediné, co musím a hlavně chci, je být v pohodě. Snažím se tu svou hlavu i ruce ukočírovat a je to čím dál lepší. V tomhle mi Atrey (10 měsíců, pozn. redakce) ) hodně pomohl. Opravdu nechci, aby mi jeho dětství uteklo před očima a já ani nevěděla jak.

Kreslíš, píšeš, tvoříš, vymýšlíš, sdílíš... Kdybys měla zítra možnost probudit se s další dovedností, jaká by to byla?
Jako první mě napadá, že bych chtěla mít řešení na každý problém, ale na to by mi Lukáš (partner, pozn. redakce) pohotově odpověděl, že to přece mám, takže tohle přání je očividně zbytečný. Asi bych se chtěla probudit se schopností mluvit všemi jazyky světa, to musí být paráda! S tím by cestování nabralo úplně nový rozměr. Nebo mít schopnost sebe i lidi okolo vždycky rozesmát, to je taky moc fajn a neumí to jen tak někdo.

S partnerem jste žili mimo jiné v Anglii, na Bali a v Thajsku. Která z těchto zkušeností pro vás byla nejpřínosnější?
Asi nejsem schopná vybrat jen jednu jedinou. Určitě ale platí, že všechny společné zážitky neuvěřitelně posílily náš vztah a důvěru k tomu druhému. Naučilo nás to se úplně nesložit, pokud něco nejde podle plánů. Hlavně jsme si díky nim jistojistí, že opravdu nic na světě není nemožné. To je sice skvělé zjištění, ale někdy taky dobře zabalená zlatá klec. Člověka v podstatě hrozně omezí, když zjistí, že jeho možnosti jsou naprosto neomezené.

Napsala jsi knížku Továrna na sny. Kdy jsi začala věřit v sílu přání?
Ve chvíli, kdy jsem si v devatenácti doslova vypřála práci v Thajsku. Od té doby jsem si s touto „dovedností“ hodně hrála a opravdu všechno, co jsem si přála, se mi vyplnilo. Často sice úplně jinak, než jsem zamýšlela, ale o síle myšlenek díky tomu nemám pochybnosti. Časem jsem však došla do bodu, kdy už si nic záměrně nepřeji. Spíš jen tak přemýšlím, těším se a užívám si toho, co je. Mám pocit, že užívání je vlastně to nejlepší, co může člověk dělat pro to, aby mu bylo v životě dobře. A jakmile je mu dobře, přitahuje do života to stejné. Úžasná hra to je.

cystická fibroza, žena s miminkem, inhalace, nemocnice


Bohužel ne vždy vše funguje na první zavolání do Vesmíru. Sama se netajíš tím, že tvoje cesta k miminku nebyla úplně snadná. Jak lze zvládnout situaci, kdy přání „nefungují“ hned?
Netroufám si nikomu nic doporučovat, radit, ani si hrát na naprosto vyrovnaného člověka, který bude říkat, že se přání a touha po dítěti musí pustit a nelpět. To totiž víme snad všechny. Ale ono to dost dobře nejde. Jestli se dá říct, že mi něco pomáhalo? Pak to bylo především to, že jsem zrovna psala knížku, realizovala jsem se ve spoustě věcí a poměrně otevřeně o tom mluvila se svým okolím. Všem, co zatím marně čekají, bych asi doporučila se co nejvíc zaměstnat něčím jiným, péčí o sebe, kreativní prací… Univerzální recept na tohle trápení bohužel není.

Celé znění rozhovoru s Anie Songe najdete v podzimním vydání biOrganica magazínu.

 
CHCETE VĚDĚT O NOVINKÁCH A AKCÍCH JAKO PRVNÍ?
Tak neváhejte a přihlaste se k odběru novinek