Desatero zdravé kosmetické péče

Byl skvělý a i nám toho přinesl mnoho nového! Řeč je o workshopu Ing. Víta Syrového – odborníka, který jako jeden z prvních upozornil na škodlivá éčka v potravinách. Invaze „doby jedové“ se bohužel netýká pouze gastronomického segmentu, ale zásadním způsobem zasahuje také do každodenní kosmetické péče. Jak se zorientovat v mnohdy poněkud matoucích názvech i etiketách a na co si dát největší pozor?

Dětské produkty, krémy na pleť, šampony, micelární vody, ale i masážní oleje pro těhotné... Věděli jste, že některá kosmetika obsahuje daleko škodlivější látky, než jsou ta nejškodlivější éčka v potravinách? Řadu látek, které byly u potravin označeny nejhorší známkou 5 musel Ing. Syrový u kosmetiky zařadit pod číslo 3, v krémech a dalších "zkrášlovadlech" jsou  složky daleko, daleko horší.

Možná se v duchu utěšujete tím, že kupujete produkty s přízviskem „přírodní“ či „natural“, je však potřeba si uvědomit, že tyto pojmy zatím nejsou českou legislativou nijak chráněné a své výrobky jimi může „ozdobit“ každý. Tedy i ten, kdo zákazníkům nabízí chemický koktejl obsahující mimo jiné ropné deriváty, PEGy, silikony či parabeny... Nic z toho zatím bohužel není v rozporu se zákonem.

Jak se tedy v džungli latinských názvů a mnohdy planých slibů vyznat? Představujeme „desatero“ nejdůležitějších informací, které jsme si odnesli z přednášky konané v krásném obchodě s udržitelnou módou Czech Labels&Friends na pražském Chodově:

1. Jste nejen to, co jíte, ale i to, co na sebe mažete. To, co si aplikujete na kůži, je stejně důležité jako to, co jíte – ingredience obsažené v kosmetických výrobcích se totiž vstřebávají do těla. O tom, že některé látky vyskytující se v konvenční kosmetice narušují mimo jiné správnou činnost hormonálního systému, se konec konců mluví stále častěji.

2. Pozor na marketingové hrátky! Názvy krémů i jejich slibované účinky mohou znít velmi lákavě, vždy je však nutné zapojit zdravý rozum a neskočit kosmetickému byznysu na lep. Častým trikem výrobců je například uvádění přírodních složek v názvu. Není divu, takový přírodní krém na ruce s mandlovým olejem přece v člověku evokuje jen ty nejlepší pocity... To, že cenné látky může být ve výrobku na rozdíl od ropných derivátů, syntetických barviv a konzervantů naprostý zlomek, už je bohužel jiný příběh.

3. Zapojte selský rozum a čtěte etikety. Stále platí jednoduchá pravda: přírodní je jen to, co pochází z přírody a není to nijak výrazně pozměněno. Přírodní kosmetika by tedy z podstaty logiky měla obsahovat především suroviny pocházející z rostlin a minerálů. Jediná možnost, jak zjistit, „s kým máte tu čest“, je pečlivě prostudovat složení výrobku. Skvělé vodítko, které vám pomůže se v záplavě cizích názvů zorientovat, najdete například v knize Tajemství kosmetiky od Ing. Syrového. V rozsáhlých tabulkách této publikace je představeno více než 2100 kosmetických ingrediencí s jejich potenciálními přínosy či riziky.

4. Samá voda. Soupis ingrediencí zahrnuje na první místě látky, kterých je ve výrobku nejvíce. Na posledních pozicích pak figurují ty, jež se v produktu vyskytují v nejmenším množství. S ohledem na svou nízkou cenu bývá u mnoha výrobků na prvním místě voda (aqua).

5. Čím horší kvalita, tím více konzervantů. To, že se mnohé nekvalitní ingredience rychle kazí, je věc dávno známá. Vidíte-li tedy na prvním místě v seznamu složek již zmiňovanou vodu, která patří k nejlevnějším ingrediencím, zbystřete. Místo lahviček plných „aqua“ upřednostněte raději výrobky s květovými a bylinnými hydroláty a za studena lisovanými másly a oleji.

6. Čeho se vyvarovat především? V první řadě syntetickým konzervantům, které patří k nejrizikovějším přísadám – jejich škodlivé účinky se násobí, je-li jich v jednom výrobku použito více zároveň. Kromě jiného dávejte pozor také na soli hliníku (především v deodorantech), silikony (škodí zejména životnímu prostředí), BHA a BHT (zamezují žluknutí, stále častěji se však mluví o jejich karcinogenních účincích), barviva, uměle syntetizované tenzidy (silně dráždivý bývá například lauret sulfát sodný či lauryl sulfát amonný), minerální oleje a parafíny (zbytky destilace ropy, jejichž nepříznivé dopady na kůži potvrdilo již mnoho klinických studií), syntetické UV filtry, PEG a PPG (při přípravě těchto sloučenin, které nejčastěji najdete v šamponech, sprejích na vlasy, holicích krémech či pomádách na rty, se používají vysoce reaktivní jedovaté plyny) a mnoho dalších látek.

7. Má to přece certifikát! Ano, výrobky se vznešenými zkratkami působí na první pohled důvěryhodněji, spásou však není ani slepé spoléhání se na certifikace. Mnohé z nich totiž nejsou garancí 100% přírodního složení, pouze vycházejí z domluvy několika výrobců. Sledujte ověřené BIO Certifikáty. O tom, které certifikáty mají skutečnou váhu, vás budeme informovat v dalším článku.

8. Obezřetnost u vlasů, rtů i očí. Podle Ing. Syrového je třeba dávat si největší pozor na to, co si aplikujete na rty, vlasy, oči, do podpaždí a na velké plochy těla (například tělová mléka atd.). Velmi nebezpečné chemické koktejly obvykle skrývají také konvenční barvy na vlasy a mainstreamové parfémy.

9. Nezapomínejte na ekologickou stopu. Kromě svého zdraví je důležité myslet i na to, že chemické kosmetické a čisticí prostředky putují z našich těl zpět do vody a zásadním způsobem tak znečišťují planetu. Čím více lidí se začne chovat uvědoměle k sobě i svému okolí, tím lépe pro celý svět.

10. Nespoléhejte pouze na krémy. Chcete-li uzdravit svou pokožku a vlasy, začněte používat certifikovanou přírodní kosmetiku, jejíž složení pečlivě prostudujete a ubezpečíte se, že je zcela prosté všech potenciálně škodlivých látek. Jen tak může dojít k postupné detoxikaci, během níž se tělo zbaví silikonů, ropných derivátů a dalších škodlivých nánosů a postupně se začne vracet ke své přirozené samoobnovovací a samoléčící funkci. Myslete však na to, že nejlepší způsob, jak uzdravit pokožku a vlasy, spočívá především v duševní rovnováze a konzumaci „živé“ čisté stravě plné životadárných látek, neb stále platí: jak vně, tak i navenek!

TIP PRO JEŽÍŠKA:

 

 

 

 

 

 

 
CHCETE VĚDĚT O NOVINKÁCH A AKCÍCH JAKO PRVNÍ?
Tak neváhejte a přihlaste se k odběru novinek