Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Jak na vědomé vánoce?

Jak na vědomé vánoce?

Původně byly Vánoce především svátky klidu a míru, během nichž lidé uctívali intenzivní prolínání materiálního a duchovního světa. Nenechte si proto namluvit, že se toto posvátné období musí proměnit ve společenské dostihy, během nichž se navzájem předháníme v počtech nakoupených dárků i míře stresu, kterou kvůli všudypřítomnému shonu zažíváme. Zkuste jít záměrně proti všeobecnému tlaku a pojměte sváteční čas tak, aby přinášel krásné pocity vám i vašemu okolí...

TIP 1: Obrácený adventní kalendář. Co to znamená v praxi? Na místo otevírání políček s čokoládou si dejte předsevzetí, že se každý den vědomě rozloučíte s jednou nepotřebnou věcí ze své domácnosti. Neznamená to, že s ní hned poběžíte do popelnice. Cílem je vdechnout nový život věcem, které už z jakýchkoliv důvodů nepotřebujete nebo vám nepřinášejí radost. Přebytečné oblečení můžete věnovat například projektu Přestupní stanice prestupnistanice.cz nebo Nízkoprahovému dennímu centru pro ženy programmari.cz. Další inspiraci najdete na umenidarovat.cz

TIP 2: Vánoční úklid bez chemie. K Vánocům bezpochyby patří i vánoční úklid. S tím se bohužel pojí mnoho chemie v podobě různých druhů čistících prostředků. K čemu však čistit chemií, když nám příroda naděluje zázraky s totožnými vlastnostmi. Způsobů, jak začít s ekologickým úklidem bez chemie, je hned několik. Pro ty, kteří nemají čas či neradí tvoří, existuje na trhu mnoho přírodních alternativ. Variaci značek pro ekologický úklid najdete například na econea.cz. Podpořit můžete i českou značku Tierra Verde. V jejím sortimentu naleznete vše potřebné pro úklid od kuchyně po koupelnu. Nabízejí také velká balení nejrůznějších produktů, čímž nejenže ušetříte vaší peněžence, ale i přírodě. Místo pěti obalů vyprodukujete pouze jeden. Ještě ekologičtější formou je nákup potřebných produktů v prodejně bezobalu, kde naleznete podobné značky jako ve výše zmíněných obchodech, kupujete si je však do vámi donesených či zapůjčených nádob a neprodukujete tak žádný odpad.

TIP 3: DIY aneb Udělej si sám. ​Ekologické čisticí přípravky si můžete vyrobit i sami. Existuje mnoho prověřených receptů, které najdete buď na internetu či v knihách, jako například ,,Jak na domácnost bez chemie a jedů a spoustu dalších“. Při výrobě zjistíte, že nepotřebujete 20 druhů přípravků na různé povrchy a prostory, ale bohatě si vystačíte s jedním univerzálním čističem, jakým je například ocet v kombinaci s pomerančovými slupkami a dalšími ingrediencemi. To samé platí i pro praní, kde lze využít prací sodu v různých kombinacích, například s nastrouhaným olivovým mýdlem. Ať zvolíte jakoukoliv variantu, pomůžete nejen sobě a svému zdraví, ale hlavně přírodě. Přestanete vypouštět chemikálie do vody, zamezíte dopadům na vaše zdraví a případně i omezíte váš odpad.


TIP 4: Ukliďte nejen v domácnosti, ale i ve svém okolí. Využijte adventní čas k dobrovolnému uklízení odpadků v rámci pravidelných akcí, které pořádá organizace Trash Hero. Dobrovolnické hnutí organizující po celém světě úklidy lesů, parků, pláží a měst skvěle funguje také v Česku. Jen za poslední 3 roky vznikly Trash Hero základny v Praze, Brně, Karviné, Liberci a v 11 dalších městech! Zapojení je velmi jednoduché – stačí se stát fanouškem Trash Hero na Facebooku a sledovat termíny jednotlivých úklidů ve vašem okolí. Pak už jen dorazíte na domluvené místo, kde vám organizátoři rozdají pytle a rukavice a vysvětlí, jak na to. Více na: trashhero.org.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 04. 12. 2019 / Rubriky: Rady a tipy

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích