Milé zákaznice, milí zákazníci, rádi bychom vás upozornili, že objednávky uskutečněné ve dnech 29. 4. - 1. 5. budeme z důvodu inventury a státního svátku expedovat ve čtvrtek 2. 5. 2024.
Děkujeme za pochopení. ❤
Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Jaký je rozdíl mezi syntetickými a přírodními UV filtry?

Jaký je rozdíl mezi syntetickými a přírodními UV filtry?

Sluníčko přináší mnoho benefitů i pro zdraví, imunitu a duševní pohodu. Pobyt na něm si užívejme, ale ke slunění je však potřeba přistupovat s rozumem a ideálně dodržovat alespoň základní pravidla zdravého opalování.

 


ROZDÍLY MEZI SYNTETICKÝMI A MINERÁLNÍMI UV FILTRY

Jedním z nich je užívání opalovacích krémů. Ty nás chrání před nadměrnou expozicí ultrafialového (UV) záření, primárně před UVB zářením, V posledních letech vědci poukazují i na důležitost ochrany proti záření UVA. Ochranu v opalovacích krémech poskytují dva druhy UV filtrů, syntetické a minerální, přičemž oba fungují na zcela odlišných principech.

Syntetické UV filtry jsou chemické látky, které poskytují ochranu na bázi chemické reakce v těle. Zjednodušeně řečeno – pronikají do kůže, kde na molekulární úrovni přeměňují UVB záření na teplo.

Za dobu jejich používání se však objevuje řada studií ukazujících na potenciální rizika většiny syntetických UV filtrů, počínaje slunečními alergiemi, narušování hormonálního systému v těle, vlivem na plodnost až po možné karcinogenní působení. U mnoha syntetických UV filtrů se tak i na legislativní úrovni zvažuje přehodnocení jejich dalšího používání.

NEJDE JEN O NAŠE ZDRAVÍ

Masové užívání opalovacích krémů však má závažné dopady na podmořský život, nejvíce se mluví o fatálním ničení korálových útesů. Řada zemí tak přistupuje k zákazu jejich používání

Minerální UV filtry jsou látky přírodního původu, konkrétně jde o zinc oxide a titanium dioxide. Ty fungují jinak než UV filtry syntetické, chrání na principu fyzické bariéry a zrcadlového efektu. Na povrchu kůže odrážejí a rozptylují škodlivé UV záření. Nezanášejí tak tělo nepřirozenými látkami, shora zmiňovaná rizika s těmito UV filtry spojována nejsou. Zinc oxide navíc díky tomuto chrání ve stejné míře proti UVA i UVB.


JAK NEŠKODIT KORÁLŮM?

Opalovací krémy s obsahem minerálních UV filtrů jsou považovány za „bezpečné pro korály“ i pro životní prostředí obecně, a jako takové jsou všude povolené.

Pozor je potřeba dávat pouze tehdy, jsou-li minerální UV filtry v nanočásticích. V souvislosti s tímto trendem kosmetického průmyslu se právě u nano formy minerálních UV filtrů objevují studie upozorňující na jejich rizika pro zdraví i životní prostředí.

TEXT: ANDREA VANÍČKOVÁ
FOTO: UNSPLASH.COM A MARTIN GOGA

 

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 14. 04. 2023 / Rubriky: Nejčistší opalování

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích