Ekzém vyžaduje komplexní přístup
Počet lidí trpících s kožními obtížemi neustále vzrůstá a to zejména po covidové pandemii, která představovala velký nápor nejen pro imunitní systém, ale především pro naši psychiku. Sestavili jsme pro vás přehledného průvodce vším, co byste o ekzému měli vědět.
1. PŘÍČINA JE UVNITŘ
2. ZAČNĚTE U LYMFY
3. VÍŠ CO JÍŠ ANEB CO (NE)JÍST PŘI EKZÉMU
4. VITAMINY A MINERÁLY PRO ZDRAVOU PLEŤ
5. CO NA SEBE (NE)MAZAT?
6. POZOR NA PŘEHNANOU PÉČI
7. ČISTÁ DOMÁCNOST BEZ ZBYTEČNÝCH DRÁŽDIDEL
8. KOŽNÍ PROBLÉMY JAKO ZRCADLO DUŠE
9. JAKÁ KOSMETIKA JE PŘI EKZÉMU VHODNÁ
10. EKZÉM POHLEDEM ODBORNÍKA
Příčina je uvnitř. Kůže spolehlivě odráží vnitřní stav organismu, proto vyžaduje ekzém stejně jako ostatní kožní onemocnění komplexní přístup a hledání hlubších příčin, které zahrnuje změnu stravy, detoxikaci důležitých orgánů a především láskyplnou péči o psychickou kondici. Důležité je mít na paměti, že příčiny ekzému bývají velmi individuální. Nelze tedy spoléhat na univerzální rady, ale spíše se obrnit trpělivostí při hledání vlastních odpovědí. Inspirovat vás mohou například níže uvedené tipy.
Začněte u lymfy. Ekzém i jiné kožní obtíže mohou mimo jiné signalizovat přeplnění organismu toxickými látkami.„Možná vás to překvapí, ale prvním krokem k řešení ekzému by neměla být detoxikace jater, ale uvolnění detoxikačních cest v těle – klíčová je péče o lymfatický systém prostřednictvím bylinek a masáží. Teprve pak se můžeme začít propracovávat ke klíčovým orgánům. Pokud bychom postupovali naopak a začali přímým detoxikací jater nebo střev, mohlo by dojít k prudkému zhoršení stavu kůže.“ vysvětluje terapeutka a kosmetička Šárka Stará. Činnost lymfy nejlépe podpoříme různorodým přirozeným pohybem, ideálně například svižnou každodenní chůzí, jógou a dechovými cvičeními. Lymfě naopak neprospívá kouření, stres, sedavé zaměstnání, těsné oblečení včetně podprsenek s kosticemi, průmyslově zpracované potraviny a nedostatek nebo naopak nadbytek tekutin.
Víš, co jíš? Pečlivá selekce stravy je u ekzematiků zásadní, i když i tady platí: co může jeden, nemusí sednout druhému. Obecně se však doporučuje úplná eliminace mléka, mléčných výrobků a cukru a to včetně produktů, které ho obsahují (alkohol, energetické nápoje, džusy, velká část pečiva, těstovin i cereálií, müsli tyčinky, kečupy, salátové dresinky atd.) Pro lepší orientaci v problematice, doporučujeme nastudovat článek: Kde všude na nás číhá cukr. Jídelníček by neměl obsahovat ani jakákoliv dráždidla včetně výrazného koření, smažených, tučných a mastných jídel. V případě úporného ekzému je vhodné podstoupit imunologické vyšetření, které odhalí mimo jiné případné alergie na určitý typ potravin.
Vitaminy a minerály pro zdravou pleť. Výskyt ekzému může v některých případech souviset také s nedostatkem živin – pro zdravou kůži jsou důležité zejména vitaminy C, D a E, protizánětlivá aminokyselina glycin, biotin, hořčík, zinek, vitamin B6 a esenciální mastné kyseliny. Před zahájením jejich substituce je však dobré nechat si udělat podrobné krevní testy, které potvrdí jejich případný nedostatek. Mnozí lidé si totiž mnohdy škodí tím, že bezhlavě doplňují látky, které tělo nepotřebuje. Uškodit mohou i kombinace s některými léky na předpis nebo zapíjejí doplňků stravy nevhodnými nápoji. Věděli jste například, že železo si nerozumí s kávou a černým čajem? Taniny obsažené v těchto nápojích totiž brání jeho vstřebávání.
Co na sebe (ne)mazat? Na ekzematiky cílí velká řada kosmetických produktů, které slibují zázraky na počkání. Před každým nákupem je ale dobré se pořádně začíst do složení – pozor si dávejte zejména na kosmetiku obsahující alkohol (nebo jeho deriváty), parabeny a minerální oleje. „Pojem 'minerál' v nás obvykle evokuje cosi přírodního a výživného. Ve skutečnosti ale minerální oleje ucpávají póry, čímž zbavují tělo schopnosti zbavovat se toxinů. Navíc s jedná o látky, které jsou pro organismus nepřirozené,“ vysvětluje Šárka Stará. Ideální je používat skutečně čistou 100% přírodní péči v bio kvalitě. Konkrétní doporučení najdete v boxu Jaké produkty jsou při ekzému vhodné?
Pozor na přehnanou péči – u ekzému rozhodně platí otřepané heslo: méně je více. V jeho akutní fázi se totiž vrstva kožní bariéry obvykle ztenčí, čímž se sníží její schopnost obrany. To vede k předčasnému olupování kůže a vzniku prasklin. Tyto praskliny pak bývají snadným terčem roztočů a bakterií. Je proto dobré mít na paměti, že přehnaná péče o pokožku může vést ke ztenčení jejího lipofilního filmu a roztočení kolotoče zánětů a alergických reakcí. Negativní vliv na kondici kožního filmu má zejména dlouhodobé používání mastí s obsahem kortikoidů. Velmi zajímavý a revoluční pohled na tuto problematiku nabízí kniha Atopický ekzém - Jak jsem si zachránila kůži.
Čistá domácnost. Nebojte se, rozhodně nemáme na mysli domácnost bez jediného smítka, spíše takovou, která ekzematika zbytečně nedráždí. Mezi vnější příčiny ekzému se totiž řadí právě chemické čisticí prostředky. Dávejte bedlivý pozor především na to, v čem perete. Běžné prací prostředky obvykle obsahují velké množství dráždivých látek – tenzidy, fosfáty, bělidla na bázi chlóru a agresivní syntetické parfemace zůstávají i po vyprání na našem oblečení a ložním prádle a mohou být naším imunitním systémem vyhodnoceny jako alergeny. Více o této problematice se dočtete v článku Čistota v souladu s přírodou.
Kožní problémy jako zrcadlo duše. Kůže bývá lakmusovým papírkem osobní spokojenosti a psychické kondice a to zejména, pokud jste na svět přišli vybaveni vysokou citlivostí a intenzivnějším vnímáním okolního světa. Co přesně to znamená? Pokud patříte mezi 15 – 20 % tzv. hypersenzitivních lidí v populaci, pak vaše nervová soustava reaguje intenzivněji na vnější podněty. Mnohdy je pro psychiku obtížné všechny vjemy zpracovat a vstřebat a následně se naše vnitřní konflikty a stres mohou manifestovat právě na kůži. Ostatně ekzém je „termín odvozený z řečtiny, jehož doslovný překlad je to, co vyvěrá na povrch.“ O tom, jak se svou citlivostí pracovat se dočtete například na webu: procitlive.cz nebo v článku Nadměrná citlivost se týká až 20 procent lidí. A většina o tom neví Ekzém vás samozřejmě může postihnout, i pokud vysoce citliví nejste. V každém případě je dobré začít intenzivněji pracovat se svými pocity a snažit se vyřešit případné vnitřní konflikty, nenaplněné touhy a redukovat míru stresu. Pokud nejste apriori proti alternativním terapiím, můžeme v případě kožních obtíží vřele doporučit homeopatii. Je však třeba se připravit na možné dočasné zhoršení a léčbu nevzdat.
Jaké produkty jsou při ekzému vhodné?
Inlight Bio odličovač – pokud zjistíte, že vaše pleť v případě ekzému reaguje na Bio čisticí balzám na obličej, začněte místo něj používat Bio odličovač a dočišťujte pleť Bio květovým tonikem. „Bio odličovač je velmi dobře snášen i tou nejcitlivější pokožkou a obsahuje oleje z černuchy seté a pupalky, které jsou skvělé na nejrůznější kožní projevy. Hodí se také pro vnitřní užívání a to zejména v případě ženských obtíží – úlevu přináší především při PMS. Pokud máte nízký tlak, konzultujte vhodnost jeho užívání s odborníkem. Vyvarujte se ho v případě migrén a epilepsie," radí Šárka Stará.
Inlight Bio Relief balzám na suchou a svědící kůži – tento balzám se používá lokálně v případě obtíží. O potřeby přecitlivělé pokožky se postará účinná kombinace za studena lisovaných olejů spolu s bioaktivními botanickými extrakty z měsíčku lékařského, kurkumy či slézu lesního, jejichž vzájemná synergie příznivě ovlivňuje strukturu a povrch podrážděné, vysušené a reaktivní pleti. Jedno důležité upozornění na závěr: kvůli obsahu kurkumy může balzám zanechávat stopy na oblečení. Myslete na to nejen při výběru pyžama a povlečení.
Inlight Bio Soothing balzám na podrážděnou pokožku – jemný produkt milují především čerstvé maminky, které si s ním mažou nejen opruzené dětské zadečky, ale také popraskané a rozkousané bradavky. Co se ekzému týče, osvědčil se především na vlhké a mokvající typy kožních obtíží.
Inlight Bio Trauma balzám na pohmožděniny – název by možná napovídal, že se tento balzám hodí pouze k regeneraci pohmožděné, bolestivé a oteklé kůže. V rámci naší praxe se však ukázal také jaké skvělý pomocník ke zmírnění určitých typů ekzémů. Pokud váháte, který z s.o.s. balzámů by mohl pomoct právě vám, vyzkoušejte jejich malá cenově zvýhodněná balení.
Inlight Bio noční balzám – bývá také vhodný při ekzémech, zejména v případech, kdy vás trápí hodně suchá kůže. Díky speciální relaxační receptuře je ideální na noc, lze ho však bez obav používat i na den. Osvědčil se nám také jako úleva na kůži popraskanou po chemoterapeutické léčbě. Jeho složení však nemusí sednout všem ekzematikům, proto je vhodné objednat si ho nejprve ve formě vzorku a s jeho použitím opatrně experimentovat.
Inlight Bio dětský olej na obličej a tělo – nenechte se odradit slovem „dětský" v názvu, tato velmi jemná 100% organická směs plná vyživujících a uklidňujících olejů je skvělá i pro velmi citlivou a reaktivní pokožku dospělých a díky čistému vitálnímu obsahu výrazně napomáhá k její ochraně. Bez obav ji můžete používat na obličej i tělo.
Bio tělové máslo – výjimečný produkt obsahuje za studena lisované oleje a měsíček lékařský – mimořádné kouzelníky známé pro své vysoce hojivé, regenerační a zvláčňující účinky. Máslo se velmi snadno roztírá a proniká hluboko do pokožky, kterou dokonale vyživuje díky blahodárným účinkům arniky, měsíčku lékařského a borůvek. Vysušené kůži na těle přináší velkou úlevu, před nákupem velkého balení však také doporučujeme vyzkoušet nejprve vzoreček.
Butterbean Bio multifunkční balzám – multifunkční balzám pro celou rodinu obsahuje oleje a byliny pečlivě vybrané pro jejich hojivé účinky a schopnost poskytnout úlevu popraskané, svědící, vysušené či větrem ošlehané kůži. Tyto pomocníky doplňují fair-trade bambucké máslo a včelí vosk tradičně používané ke zklidnění podrážděné a poškozené pokožky, na drobné oděrky, vyrážky způsobené sluncem či sluněním, odřený nos, vysušené rty a řadu dalších potíží. Osvědčil se nám také na některé typy ekzému.
TIP TERAPEUTKY ŠÁRKY STARÉ: Pokud se chronický zánět v těle projevuje mimo jiné začervenáním kůže, je vhodné si třikrát denně dopřát mateřídouškový čaj. Při ekzémech se nám osvědčila také konzumace měsíčkové tinktury v bio kvalitě. V lidovém léčitelství je na tento typ obtíží tradičně doporučován také olej ze semen brutnáku a olej z bezu černého. Před zahájením jakékoliv domácí léčby však vždy doporučujeme konzultaci se zkušeným fytoterapeutem.
Ekzém pohledem odborníka
"Ekzémy jsou z povahy autoimunitní onemocnění. To znamená, že naše vlastní imunita napadá naši pokožku. Důvodem jsou nedoléčené záněty a vnitřní nerovnováha, kterou reprezentuje hlavně náš mikrobiom. Pravděpodobně jste slyšeli, že stav našeho střeva je přímo souvislý se stavem naší pokožky. Nejuniverzálnější radou je tedy podpořit bohatost mikrobiomu, který potřebuje probiotika, prebiotika a také velmi zásadní polyfenoly, které jsou třeba v zeleném čaji, brusinkách anebo granátovému jablku. Z dalších bylinek může pomoci i ženšen anebo eleuterokok. U ekzému je také klíčové zvlhčovat a tělo nevysušovat."
Dalibor Chytil, bylinář a vystudovaný chemik propojující východní a západní principy přístupu k lidskému zdraví. Více na: cityshaman.cz
TEXT: EVA KARLASOVÁ
FOTO: UNSPLASH.COM, PEXELS.COM A ARCHIV DALIBORA CHYTILA
Vložte si do košíku
Pokud vás zaujaly jen některé produkty, stačí si níže vybrat.
Sdílejte ho s přáteli
Příspěvek byl publikován 03. 10. 2022 / Rubriky: Péče o pleť