Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Kůže jako zrcadlo duše

Kůže jako zrcadlo duše

„Problémy s pokožkou mívají hluboké a komplexní kořeny. Obvykle se s nimi potýkají lidé, kteří mají špatně nastavené hranice, obtížně vyjadřují své emoce, nebo v sobě nosí nezpracovanou bolest z dětství“ vysvětluje certifikovaná terapeutka Kristiana Černá, která s klienty pracuje pomocí metody RTT.

Není žádným tajemstvím, že kůže a psychika spolu velmi úzce souvisejí. Můžete popsat jak přesně?
Pokud nejsme v kontaktu s naší duší a neposloucháme, co nám říká, začne se ozývat naše tělo. Nejčastěji právě prostřednictvím kůže. Projevy mohou být různé. První nesmělé protesty obvykle zaznívají šeptem, například v podobě malých plošek ekzému na méně viditelných místech. Když si varování nevšímáme, přidá tělo na intenzitě. Často se stává, že se kožní problémy rozšíří i na obličej, kde je oblečením nezamaskujete a v těch lepších případech vám pomůže jedině hodně dobrý make-up. Řada lidí propadá v takové situaci zoufalství a ptá se: „Proč zrovna já?“ Odmítáním nebo proklínáním nemoci se ale celý problém jen zbytečně zhoršuje. Možná to bude znít absurdně, ale když s námi tělo takto radikálním způsobem promluví, je na místě mu poděkovat. Prostřednictvím nemoci nám totiž předává velmi důležitou informaci. V takové chvíli je třeba zastavit se a zkusit se podívat na to, co za problém se pod kožní reakcí skrývá. Jaké poselství se mi moje duše snaží sdělit? Co ode mě potřebuje?

Dalo by se říct, že nás každá nemoc přichází upozornit na to, co v našem životě nefunguje?
Určitě. Jen je třeba naučit se tyto signály správně číst. Může v nich být ukryto něco velmi konkrétního. Tělo nám například touto cestou hlásí: „Nedáváš mi živiny, které potřebuji“ nebo „Jíš věci, které mi dlouhodobě nedělají dobře.“ Poselství ale může mít i velmi abstraktní charakter typu: „Dávej pozor, něco v tvém životě nefunguje.“ Může to být cokoliv od toxických vztahů až po práci, která navenek vypadá jako dream job, ale ve skutečnosti vás požírá zaživa. Je třeba si uvědomit, že tělo a duše jsou jedna nádoba a vše v našem životě je velmi úzce propojeno. Nelze proto očekávat, že se namažu kortikoidovou mastí a problém tím navždy zmizí z mého života. Nezmizí, protože zůstane nezměněná jeho pravá příčina.

Sama jste prošla mnohým od vleklých úzkostí až po emoční přejídání spojené s kily navíc. Máte také nějakou osobní zkušenost s kožními problémy?
Takřka od narození jsem trpěla ekzémem. Nemám na mysli několik flíčků, ale spíše tu variantu, kvůli které nemůžete v akutní fázi vůbec spát a bolí vás celé tělo. Až posléze jsem si uvědomila, jak moc nás naše okolí v takových případech nálepkuje větami typu: „No jo, babička to měla taky. To je genetika, s tím nic nenaděláš.“ Samozřejmě nelze zpochybňovat roli genetiky, ale s tím, co nám bylo naděleno, můžeme hodně pracovat. Já sama jsem velká bojovnice, takže jakmile to jen trochu šlo, snažila jsem se zjišťovat, co přesně se za mým ekzémem skrývá. Vyzkoušela jsem snad všechny eliminační diety světa a oběhala plno psychoterapeutů, abych se na svůj osobní příběh podívala co nejkomplexněji. Nakonec mi ze všeho nejvíc pomohla meditace na odpuštění, kterou jsem náhodou objevila na youtube a pouštěla jsem si ji pořád dokola. Skoro jsem nevnímala, co se tam říká, protože jsem jen brečela a brečela. Tuhle nahrávku jsem si pouštěla asi dva měsíce v kuse a spolu s hektolitry vyplakaných slz začal můj ekzém postupně mizet. Byla to fascinující podívaná.

Zbavila jste se ekzému touto cestou navždy?
Už se nikdy nevrátil, ale kůže je pro mě dodnes takovým lakmusovým papírkem, který mě spolehlivě varuje, když se můj život začíná vychylovat z rovnováhy. Kožní problémy totiž mívají tendenci se vracet, kdykoliv zapomínáme na poselství, které nám do života přinesly. V takovém případě je třeba nepanikařit, ale snažit se přijít na to, co reakci spustilo. Byla to nějaká situace, ve které jsem se necítila dost dobrá? Nejdu příliš přes vlastní limity? Velmi zjednodušeně řečeno symbolizuje kůže naše hranice. Měla jsem jednu klientku, která měla velmi vážné kožní obtíže a když jsme si spolu začaly rozklíčovávat její příběh, vyšlo najevo, že neumí říkat ne. Sama si to pojmenovala slovy: „Zastaví mě jedině to, když se celá osypu. Teprve pak musím zvolnit a začít se vymezovat, protože už mi nezbývá žádná jiná možnost. Nebýt těchto varování, možná jsem mrtvá.“

Co všechno má na stav naší kůže vliv?
Kůže je úžasná v tom, že je schopná rychle upozornit na cokoliv, co v našem životě nefunguje. Reaguje na vnější i vnitřní toxicitu. Promítá se do ní úplně všechno včetně toho, co jíme a pijeme, přes to, jak přemýšlíme, jak se cítíme, v jaké životní situaci se právě nacházíme... Mnohdy ale vyjadřuje také naše dávné bolesti a nezpracované vzpomínky. Často může poukazovat i na věci hluboce zasuté v našem podvědomí, na které už jsme dávno zapomněli. Během mé práce mě vždy znovu a znovu překvapí, jakou neplechu a jaké bloky může v našem životě způsobit jedna „nevinná“ poznámka, kterou jsme kdysi vyslechli v dětství. Proto lidem radím, nevzdávejte se a hledejte příčiny svých obtíží. Někdy je objevíte tam, kde byste je vůbec nečekali.

--------------------------------------------------------------------------------

KDO JE KRISTIANA ČERNÁ?
Odpromovala na předni britské univerzitě a pracovala pro OSN. Skutečné poslání našla až po absolvování akademie Marisy Peer, kde získala certifikaci pro metodu RTT. S její pomocí osvobozuje ženy od limitujících programů mysli.

NĚKOLIK SLOV O RTT
Rapid Transformational Therapy (Rychlá Transformační Terapie) je speciální forma hypnoterapie kombinující hypnózu a další jedinečné metody, které pracuje s našimi podvědomými programy a pomáhá řešit nejrůznější zlozvyky, lépe zvládat stres, zbavit se úzkostí i strachů a řady „nevysvětlitelných“ psychosomatických onemocnění. Více informací o terapii i Kristianině osobním příběhu najdete na withkristiana.com

TEXT: EVA KARLASOVÁ
FOTO: UNSPLASH.COM A PEXELS.COM

Rozhovor najdete v nejnovějším vydání biOrganica magazínu

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 20. 10. 2021 / Rubriky: Péče o pleť

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích