Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Beauty Day na pomoc Agátce

Beauty Day na pomoc Agátce

Když jsme od Nadačního fondu Be Charity dostali nabídku podpořit některé z postižených dětí v jejich patronaci, ani minutu jsme neváhali. Mnohem těžší bylo rozhodnutí, kterou z holčiček si vezmeme pod křídla. Nakonec jsme vybrali Agátku – usměvavou blondýnku na vozíčku, která navzdory maminčinu zcela bezproblémovému těhotenství krátce po narození nedýchala. 

Nedostatek kyslíku poškodil činnost motorického centra v mozku a jedenáctiletá Ája, jak jí maminka láskyplně říká, si z komplikovaného vstupu na svět odnesla svalovou atrofii výrazně omezující pohyblivost končetin i schopnost plynulého vyjadřování. Díky vnitřní síle malé Agátky i její maminky, které se nedaly odradit prognózami lékařů, dnes Ája normálně „chodí“ do školy a navzdory mnoha fyzickým omezením se učí maximální samostatnosti. Potřebuje k tomu každodenní cvičení, pravidelné rehabilitace a spoustu dalších aktivit, které jsou pro rodinu velmi finančně nákladné. Právě z toho důvodu se v půlce srpna konal v biOrganica ateliéru den krásy, jehož cílem bylo pomoci malé Agátce postavit se zpátky na nohy! Fotografie z akce si můžete prohlédnout ZDE.  

Co všechno musíte dělat pro to, aby Agátka nezůstala trvale připoutána na lůžko?
Agátčina maminka: Každý den doma cvičíme, už sedm let navštěvujeme rehabilitační zařízení Fyzio Beskyd a jednou za tři měsíce se účastníme třítýdenní intenzivní fyzioterapie podle Bobath konceptu, který Agátce nejvíce pomáhá. V současnosti díky intenzivnímu cvičení ujde pár metrů s berlemi. Navzdory tomu, jak na sobě „maká“, už nejsou fyzické pokroky tak velké – čím jsou tyto děti starší, tím více se blíží k nějakému pomyslnému stropu. Agátku nejvíce omezuje zvýšené svalové napětí a křeče. Ohrožující je také zrychlený růst, který vede ke zkracování svalů, což se pak mnohdy musí řešit operativně. Proti tomu zatím aktivně bojujeme právě fyzioterapií a pasivní vertikalizací ve stojanu, kterou musíme dělat dvakrát denně.

Jak to všechno zvládáte?
Agátčina maminka: Agátka je naštěstí velká bojovnice a optimistická povaha. Mám se od ní neustále co učit. Dříve jsem se snažila po nocích pracovat, ale byla jsem pak přes den unavená a podrážděná. Takže kromě psychické zátěže je pro nás aktuálně nejtěžší zkoordinovat všechny aktivity také po finanční stránce (1 lekce Bobath konceptu, který Agátce nejvíce pomáhá, stojí 800 Kč. Intenzivní cyklus terapií vyjde na 24 000 Kč, pozn. redakce). Snažíme se, aby Agátka mohla navzdory svému postižení dělat věci, které ji těší. V létě jezdí na koni, v zimě na monoski lyžích v centru handicapovaných lyžařů. Nejštastnější je ale na lopedu, protože s ním může jet kam chce. (Agátka se smíchem přikyvuje, pozn. redakce)

Je Agátka pořád tak usměvavá a pozitivně naladěná?
Agátčina maminka: To víte, že má chvíle, kdy je kvůli něčemu smutná nebo se vzteká, ale naštěstí jich není moc. Právě optimismu mě Ája naučila nejvíce. A také tomu neřešit zbytečně budoucnost a maximálně se soustředit na to, co je teď. 

Rádi byste malé Áje pomohli zpátky na nohy? Pak můžete přispět nákupem některé z charitativních svíček, které biOrganica vytváří ve spolupráci s Amansoycandles. K výrobě voňavých kompozic je použit 100% sójový vosk, přírodní éterické oleje a recyklované obaly od kosmetiky Inlight. 

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 12. 09. 2019 / Rubriky: Pomáháme

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích