Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Říct si o pomoc není ostuda

Říct si o pomoc není ostuda

„Jakmile do našich životů vstoupí děti, musíme se vyrovnávat s velkým množstvím zátěžových situací a po čase nás může začít trápit nedostatek sil,“ upozorňuje psycholožka Ivana Štefková, spoluzakladatelka projektu Rodičovská posilovna, který nabízí řadu cest ke spokojenějšímu rodičovství.

Aktivně podporujete rodiče v tom, aby pečovali o své potřeby. Co je pro vás jako pro matku dvou dětí největší výzvou?
Neztrácet kontakt s tím, jak se doopravdy cítím a co potřebuji. Myslím, že pro většinu z nás je náročné žít v době, která překypuje názory na všechno. V takové záplavě slov, rad a doporučení bývá těžké poslouchat sami sebe a ustát si vlastní postoj, což je velká škoda. Největšími experty na vlastní život jsme totiž my sami. Klíčové je nenechat se zmanipulovat tím, že nám nějaký odborník, knížka nebo okolí tvrdí něco jiného. Další věcí, která mě trápí, je, že při výchově mnohdy vycházíme z pocitu viny. Často neviníme ani tak vlastní děti jako spíše sami sebe. Kdo z nás se někdy nepranýřoval větami typu: „Teď jsem jako matka totálně selhala.“ Zbytečnou přísností se ale jen sami sebe okrádáme o energii a o vnitřní zdroje, ze kterých potřebujeme jako rodiče čerpat. Mnohem lepší je smířit se s tím, že jako lidé nejsme dokonalí, že občas zakřičíme nebo že se v našich životech věci někdy neodvíjejí tak, jak jsme předpokládali. A právě ve chvílích, kdy se nám nejméně daří, bychom k sobě měli být nejlaskavější. Je třeba akceptovat skutečnost, že rodičovství je neustálý proud věcí, které se nevedou tak, jak jsme plánovali. Čím větší očekávání máme, tím býváme frustrovanější.

Byly právě tyto skutečnosti impulzem k založení Rodičovské posilovny?
Určitě. Přijde mi, že k našim největším rodičovským slabinám patří neschopnost říct si o pomoc. Mnohdy se snažíme zvládnout všechno sami, ale často to děláme na úkor sebe, vlastních dětí i rodinné pohody. Většině z nás chybí prostor věnovat se sami sobě způsobem, který by nás naplňoval, těšil a rozvíjel. Mnohdy máme pocit, že jsme jako rodiče až na poslední koleji. V rámci Rodičovské posilovny proto nabízíme soubor vědecky ověřených cvičení, která nám pomohou lépe zvládat zátěžové situace a poradit si se stresem. Není to nic složitého, bude vám stačit vyhradit si sami pro sebe několik minut denně na splnění jednoduchých úkolů. K mým nejoblíbenějším patří výzva: „Zkuste potěšit někoho druhého.“ Na tomhle cvičení totiž nejlépe poznáte, jak moc jste vyčerpaní. Když se vám z představy, že děláte něco – byť úplně malého – pro druhé, udělá zle, je nejvyšší čas zvolnit.

Jste vystudovaná psycholožka, dlouhá léta jste působila v neziskovém sektoru. V současné době pracujete v inspirativním pracovním prostoru Impact Hub Praha. Co přesně tam máte na starosti?
V Impact Hubu se podílím na chodu několika akceleračních programů, v jejichž rámci se ukazujeme klientům z řad menších firem a neziskovek cesty, jak zefektivnit své fungování a oslovit víc zájemců. Na začátku stojí třeba neziskovka, která pomáhá deseti dětem a s naší pomocí se v nějakém čase mohou dostat až na stovku. Velmi zásadní je naučit lidi způsob, jakým promění své vysněné projekty ve výdělečné a soběstačné firmy, které už nebudou muset dotovat. V minulosti jsme takto podporovali například centrum Locika, které se zabývá podporou dětí vystavených domácímu násilí.

Co vás na vaší práci nejvíc těší?
Především to, že do všech našich programů vybíráme projekty, které se snaží proměnit svět kolem nás v lepší místo. Za všechny můžu jmenovat třeba projekt Zalejme a jeho úžasnou aplikaci ukazující, které stromy ve městě nutně potřebují zálivku. Na své práci ale nejvíce ze všeho miluji ten pocit, když propojíte lidi, kteří by se neměli jinak šanci potkat, a vidíte, jak do sebe jejich naladění a zkušenosti dokonale zapadnou. Skvělé mi přijde také to, že se účastníci v rámci našich programů učí nastavit si mysl tak, aby neměli pocit prohry v situacích, kdy musejí něco předělávat nebo přehodnocovat.

Zabýváte se dvěma zajímavými oblastmi: rodičovstvím a podnikáním. Vidíte mezi nimi nějakou spojitost?
Jednoznačně. Rodičovství je nepřetržitý proud vyrušování. A podnikání je mu v jistých ohledech hodně podobné. Také v něm kdykoliv může přijít moment, kdy se přehodí výhybka a vy začínáte nanovo. Když se podíváte na příběhy těch nejúspěšnějších podnikatelů, obvykle zjistíte, že zažili šílené pády, plno věcí pokazili, ale nevzdali to, což je v životě absolutní základ. Často si prostě musíte říct: „Uf, tak tohle se vážně nepovedlo“ a jít dál. Když něco v našem životě selže, vždy se otevírají dveře k tomu, abychom to mohli zkusit znovu a lépe.

TIP: Nastartujte svůj vysněný projekt
„V rámci akceleračních programů Impact Hubu učíme klienty, aby co nejlépe poznali své zákazníky. Plno lidí totiž přijde a řekne vám, že mají dokonalý produkt, ale vůbec nevědí, komu ho vlastně nabízejí. K dalším problémům, se kterými se potýkají, patří rychlý nárůst zájemců. Je něco jiného, když službu nabízíte třem lidem a když se z nich nečekaně stane tři sta. To vyžaduje velké změny v rámci organizace celého projektu a mnozí lidé nejsou na podobné kroky vůbec připraveni. A třetím krokem, se kterým pomáháme, je marketing a prodej – mnohdy máte skvělý produkt nebo službu, ale neumíte ji prodat. Moc ráda mám náš program Impact First, který se nově zaměřuje na mladé lidi, kteří chtějí udržitelně podnikat v místě kde působí, mimo centra velkých měst. Přijde mi úžasné, že si díky němu můžete celkem snadno spočítat, zda váš nápad dává ekonomický smysl. Plno projektů sice přináší úžasnou myšlenku, ale nemá šanci se s ní uživit tak, aniž by jeho zakladatelé nesáhli na finanční dno nebo totálně vnitřně nevyhořeli. Tomu všemu lze naštěstí předejít, když se svěříte do rukou dobrým mentorům,“ vysvětluje Ivana Štefková.

Více informací na: impacthub.cz

TEXT: EVA KARLASOVÁ
FOTO: GABRIELA PAUSA

Celé znění rozhovoru najdete v aktuálním vydání biOrganica magazínu

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 20. 07. 2021 / Rubriky: Rady a tipy

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích