Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Tajemství druhého mozku

Tajemství druhého mozku

Zkusme se vydat na cestu plnou zákrutů, do krajin sice nevábných, ovšem o to důležitějších – do našich střev. V nich je totiž klíč k tělesnému zdraví, psychické pohodě i krásné pokožce.

Víte, že v tlustém střevě sídlí 80 procent imunitního systému? Jeho funkci ovlivňuje složení střevní flóry, tzv. mikrobioty, tvořené různorodou skupinou více než 1000 kmenů mikroorganismů. Toto činorodé společenství žije na zhruba 300 metrech čtverečních sliznice tlustého střeva a u dospělých lidí dosahuje hmotnosti až dvou kilogramů. Převažují
v něm bakterie, ale najdou se tu také plísně, prvoci, viry i cizopasníci. Už z názvů je vidět, že někteří obyvatelé našich střev mohou být i nebezpeční. Ovšem pokud je mikrobiota v rovnováze a užitečné bakterie mají převahu, panuje v našem břiše ostražité příměří.
„Díky střevům a kůži má náš organismus nejintenzivnější kontakt s vnějším světem.

Vyrovnaná střevní flóra spolu s imunitním systémem udržují střevní sliznici zdravou. Těsná spojení jejích buněk nic nenarušuje, takže tvoří důmyslnou bariéru chránící před potenciálně nebezpečnými látkami. Zatímco potřebné živiny do krevního řečiště vpustí, škodlivým látkám v proniknutí zabrání,“ vysvětluje internista MUDr. David Frej, zakladatel pražského Centra funkční a holistické medicíny a autor mnoha knih o zdraví.

Jak se do střeva volá...
Křehkou střevní rovnováhu zajišťuje potrava, která tělu dodává živiny. Mikroorganismy je pomáhají zpracovávat a vstřebávat. Mimo jiné při tom vyrábějí molekuly „mozkové chemie“ včetně devadesáti procent hormonu dobré nálady – serotoninu. Ostatně psychická pohoda se zdravím a krásou významně souvisí. Nedostatek serotoninu totiž může rozkolísat další pochody v těle, v němž všechno souvisí se vším. V případě obtíží je proto vhodné najít celostního lékaře, který neléčí pouhý následek nerovnováhy na jednom místě, ale je schopen vidět tělo v souvislostech.

„Už dávno je vědecky prokázáno, že střevní mikroflóra a její změny mají výrazný vliv na kůži,“ pokračuje odborník. „Různé bakterie a jejich metabolity ovlivňují bílé krvinky zvané lymfocyty, které působí protizánětlivě. Mastné kyseliny s krátkým řetězcem blokují zánětlivou kaskádu, regulují kmenové buňky v kůži a vlasech, ale navíc putují krevním řečištěm do kůže a ovlivňují pokožku lokálně. Střevo i játra se podílejí na regulaci hormonální rovnováhy – třeba akné je výsledkem rozkolísaných hormonů i projevem zánětu. Základem zachování zdraví je protizánětlivá strava vylučující nebo alespoň omezující potraviny, které mohou způsobovat zánět – například pšenice, mléčné produkty, soja, polotovary, smažené pokrmy, rafinované oleje... Také je potřeba udržovat rovnováhu ve střevní mikrofloře probiotiky a prebiotiky a pít více vody než čajů. Ideální je voda přefiltrovaná nebo odstátá – bez chloru, který mikrobiom poškozuje.“

Zadržte nepřátele!
Na doktora Freje se ženy často obracejí kvůli akné, seboroické dermatitidě, rosacee a lupence. Zkušenosti s jejich léčbou odborníka utvrdily v tom, že pleť a pokožka opravdu reagují na stravu, stejně jako na půsty a fytoterapii, zejména na tu podporující játra a střevní mikrofloru. Doporučuje proto přerušované půsty, které působí příznivě na imunitu. Důležité je také zaměřit se na podporu jater a střevní mikroflory a zjistit případnou intoleranci na potraviny nebo střevní propustnost. Právě syndrom střevní propustnosti je jedním z významných problémů spojených s kůží. Narušenou střevní stěnou tenkého či tlustého střeva, případně obou, do krve pronikají škodlivé látky i samotné bakterie a jejich toxiny. Výsledkem mohou být autoimunitní onemocnění, z těch kožních například lupenka. Organismus na průnik toxických látek reaguje i zvýšenou nemocností. Pacienti se dostávají do začarovaného kruhu chorob opakovaně léčených antibiotiky, která stavu mikrobioty neprospívají, protože neumějí rozlišit „zlé“ bakterie od „hodných“. Nerovnováhu signalizuje
řada různých příznaků: zažívací obtíže, bolesti v pravém podžebří i na jemný dotyk, nadýmání a plynatost, nechutenství a pocity plnosti, únava bez vysvětlitelné příčiny, nadváha, padání a řídnutí vlasů, kožní obtíže, svědění pokožky a její žlutavý nádech, skvrny a modřiny.

„Zdraví naší pokožky ovlivňuje kromě vhodně zvolené stravy také kvalita našeho spánku i míra stresu v každodenním životě. Důležité je nevystavovat pleť komerčním kosmetickým produktům se syntetickými látkami a alergeny, jako jsou parabeny či parfémy,“ varuje lékař. Jsou-li játra a imunita přetíženy odbouráváním chemických látek, rovněž se to nepříznivě projeví na pokožce. Pokud se rozhodnete pro změnu životního stylu (nejlépe pozvolnou, abyste tělo nevystavovali dalšímu stresu), nejpozději za několik měsíců uvidíte posun k lepšímu.

 

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 26. 02. 2020 / Rubriky: Rady a tipy

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích