Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Zimní stíny na duši

Zimní stíny na duši

S krátícími se dny a snižujícími se venkovními teplotami klesá i nálada mnohých z nás. Platí jednoduché pravidlo: Čím dříve se začnete bránit, tím lepší zimu letos zažijete.

Někteří lidé šťastně protančí životem bez ohledu na roční dobu, tlak, teplotu a rosný bod, jiní citlivě reagují na změny počasí, zejména na chlad a nedostatek světla. Pro tento stav se poněkud nešťastně vžil výraz (pod)zimní deprese. Většina smrtelníků naštěstí prožívá „pouhou“ rozladu, která na rozdíl od depresivního onemocnění nevyžaduje odbornou léčbu. Chcete-li zjistit, jak jste na tom právě vy, vyzkoušejte například Beckovu stupnici. Závažnost případné deprese můžete otestovat přímo na webových stránkách Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví.

Tělo nemá kontokorent
I pokud se nás pravá deprese netýká, krátící se dny i tlumená barevnost probouzejí ve většině z nás úzkost a melancholii. K tomu se přidává sílící pracovní stres a nápor předvánočních a svátečních výzev. S rachotem se převalí Silvestr a je to tady – kalhoty škrtí, vnitřní baterie je stejně vybrakovaná jako naše konto, jen na rozdíl od něj nemá kontokorent. Při vidině dietních opatření nutných k setřepání kil, únorových bezútěšných plískanic, přípravy podkladů k daním a posléze hodinového posunu zpět na letní čas se nám chce buď plakat, nebo spát, případně obojí. Co s tím?

Pohyb zvedá tep i náladu
Lidé holdující pohybu v boji se zimními splíny jednoznačně vítězí a často dokážou „rozcvičit“ i lehkou depresi. Pomáhají jim totiž tolik důležité endorfiny. Stejně jako u čehokoli v životě, ať už je to plevel, nepořádek či dluhy, platí, že problémy je třeba likvidovat v zárodku. Dokud nás na gauči drží jen lenost, pozadí zvedneme mnohem snáz, než když už jsme až po uši ponořeni do rozladěného pocitu, že nic nemá cenu. Ideální je najít si příjemného sparing partnera, který se nedá obalamutit případnými výmluvami a v případě lenosti nás vytáhne do akce.

Doteky snižují míru stresu
Zima je také ideálním časem na dlouhé masáže. Výhodou jedné z nejstarších terapeutických technik je především to, že během ní můžete být maximální pasivní. Správné doteky a hmaty stimulují důležitá energetická centra v těle a mají pozitivní účinky na nejrůznější psychické problémy. Vyzkoušet můžete například Energetickou masáž u certifikované terapeutky Inlight Šárky Staré (staraterapie.cz). S vědomým dotekem a vašimi individuálními potřebami skvěle pracuje také empatická masérka Ivona Dostálová (ivonadostalova.cz). Harmonizace na míru na vás čeká i u zkušené a všestranné terapeutky Andrey Marešové (ama-therapy.cz).

cystická fibroza, žena s miminkem, inhalace, nemocnicebiOrganica TIP: Když je nejhůř, zkuste úklid!
Alternativou sportu či masáže je také důkladný úklid, zejména prováděný vědomě se zaměřením na zpevněné pohyby a správné dýchání. Vedlejším efektem je pořádek, který spolu s vhodně zvolenou aromaterapií zlepšuje náladu zcela bezkonkurenčně. Z éterických olejů se při depresivních rozladách osvědčil zejména amyris, růže absolue či neroli, od úzkostí uleví bergamot a nard, smutek pomůže zaplašit mandarinka i mateřídouška. Vše, co během úklidu vytřídíte, můžete zkusit prodat v rámci nejrůznějších aplikací (vinted.cz, nevyhazujto.cz), případě je věnovat potřebným.

Celé znění článku najdete v zimním vydání biOrganica ma

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 09. 12. 2019 / Rubriky: Rady a tipy

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích