Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Úplněk je výzva!

Úplněk je výzva!

Možná také nespíte, když se na nebi objeví zářivá měsíční koule a kladete si otázku, do jaké míry vás fáze Měsíce ovlivňují v každodenním životě. Nejen o tom jsme si povídali s astrologem a poradcem pro osobní rozvoj Robertem Policarem.

 

I staré kultury vnímaly zářící objekt na obloze hodně mysticky a sledovaly jeho vliv na počasí a přírodu. Jakou roli má Měsíc v astrologii?

Luna v astrologickém pojetí vládne Raku a je hodně spojená s minulostí a našimi předky. Kromě jiného má tendenci ledacos vypovídat také o naší tělesné schránce a celkové fyzické kondici. Má-li například někdo Lunu v Beranu, tedy v ohnivém znamení, obvykle celkem dobře a rychle spaluje a bývá spokojenější, když je ve svém životě aktivní. Činnost mu obvykle přináší více klidu než nicnedělání. Samozřejmě to neplatí plošně o každém zrozenci, který má Lunu v Beranu, u většiny však může být tato tendence patrná. Pokud máte například Lunu v Blížencích, je velmi pravděpodobné, že budete inklinovat k určité bezprostřednosti a svobodomyslnosti. Všechny restrikce, příkazy a omezení vám půjdou proti srsti a budete vyhledávat častější změny. K tomu, abyste byla spokojená, potřebujete aktivně komunikovat, sdílet své pocity, ne vždy vás to však potáhne do hloubky. A takto bych mohl dlouze pokračovat. Mám-li ale hovořit v obecnějším měřítku, pak Luna ukazuje především na naše instinktivní citové potřeby. Je úzce spjatá s vodním elementem, ženskou energií, našimi náladami, emocemi, sny a naší duší.

Lidské tělo je z velké části tvořeno vodou a je známo, že Měsíc vodu významně ovlivňuje. Jak se do našich životů promítají jednotlivé lunární fáze?

Lunárních fází je ve skutečnosti osm, obvykle se však hovoří o čtyřech: novoluní, první čtvrť, úplněk a poslední čtvrť. Všechny tyto fáze jsou tradičně spjaty s určitými doporučeními, která se týkají nejen péče o naši tělesnou schránu, ale také psychické pohody a duchovního vývoje. Novoluní je fáze, kdy se Měsíc nachází mezi Zemí a Sluncem. Luna je naším očím v tomto období neviditelná, protože je přikloněna k Zemi pouze svou neosvětlenou stranou. Tento čas bývá doporučován zejména pro nové začátky a pouštění všeho, co v našem životě nefunguje a co už s námi není v souladu. Ať jsou to přebytečná kila, nepořádek v domácnosti, zlozvyky nebo nefungující vztahy. Je to také skvělé období pro zahájení detoxikační kúry.

V tomto duchu bychom měli pokračovat až do novoluní, které je ideální k očištění a zbavení se všeho, co nám brání v růstu na jakékoliv úrovni. Naše energie v tomto období obvykle narůstá, máme chuť zkoušet něco nového. Je to ideální čas pro zahájení nových projektů a získávání čehokoliv, co chceme ve svém životě mít. V první čtvrti mezi novoluním a úplňkem připomíná Měsíc tvar písmene D, říká se o něm, že dorůstá. Je to dost dynamická fáze, která je jako stvořená k překonávání překážek a vyžaduje naši cílenou aktivitu ve hmotě. Jakmile začne Měsíc přibývat, je třeba pečlivě vybírat to, co do našeho těla vkládáme. Vše se totiž pečlivě uloží. V tomto období bychom proto měli být opatrnější na to, kolik toho sníme. Naopak se nemusíme bát rozmazlovat pleť vitaminovými kúrami a maskami – vše, co pokožce dodáme, má dvojnásobnou účinnost. Pak přichází na řadu vizuálně nejvýraznější fáze a tou Úplněk, kdy se Měsíc nachází na opačné straně od Země než Slunce – v pohledu od Slunce se Měsíc nachází „za“ Zemí. Tím, že Slunce a Měsíc stojí naproti sobě, vzniká určitý tlak, který většina z nás nějakým způsobem pociťuje na vlastní kůži. I ti největší „bezvěrci“ mívají v tomto čase potíže se spánkem, případně vnímají určitý neklid a rozladění.

Co přesně se s námi v úplňkové fázi děje?

Jde o nejdominantnější měsíční fázi, kdy se snadno můžeme cítit pod velkým tlakem. Luna nabitá Sluncem způsobuje větší citlivost a větší míra světla jako by na povrch vytáhla vše – to dobré i to špatné. Zvýšený tlak bývá pro mnohé často zkouškou, zda se přikloní na stranu dobra nebo zla. V tomto období jako by podsvětí více vystupovalo ven. Většina z nás zřetelně cítí kulminaci emocionální napětí, což se projevuje častějšími konflikty nejen mezi blízkými, ale třeba v MHD. Při úplňku děti obvykle více zlobí, hůře spí a jsou neklidnější, dospělí bývají podrážděnější, staří lidé jsou vnímavější ke svým bolestem a nemocem. I zvířata v přírodě chovají jinak, jsou neklidnější, dravci totiž díky lepší viditelnosti snáze loví.


Existují nějaká doporučení, jak tento náročný čas využít ve svůj prospěch?

Úplněk přináší do našich životů velké uvědomění – když se Slunce a Luna spojí, je energie dopadající na planetu Zemi nejsilnější. I proto se v období úplňku narodilo tolik velkých duchovních mistrů. Čas úplňku bývá velkou výzvou a zkouší, zda upadneme do starých kolejí nebo využijeme toto období k nějakému vnitřnímu skoku a duchovnímu růstu. I proto často dochází k tzv. „úplňkovým setkáním“, kdy se v našem životě najednou zjeví lidé, kteří zastávají úplně opačné pravdy a konfrontují nás s naším pohledem na svět. Z astrologického pohledu je zajímavé podívat se v první řadě na to, v jakém znamení se Úplněk zrovna nachází – ten blížící lednový se odehraje ve znamení Raka. Důležitý je nejen pro toto znamení zvěrokruhu, vliv má také na tělesné části, jimž vládne a způsobuje jejich větší citlivost. Jen pro představu, znamení Raka ovlivňuje žaludek, sliznice, vaječníky, dělohu, vaginu, prsa, pohrudnici, pobřišnici i lymfatický systém. Je dobré věnovat těmto partiím vědomou neinvazivní pozornost. Mám-li to převést do praxe, tak v případě Úplňku v Raku se neobjednávat na operaci vaječníků, ale místo toho si dopřejte péči, která vědomě podpoří vaši ženskost. Skvělá je například jemná masáž podbřišku. Jinak je samozřejmě na každém, jak sílu tohoto období využije. Ideální je například pro duchovní rituály.

Jak trávíte Úplněk vy?

S ohledem k rostoucímu napětí ve společnosti bývám v čase Úplňku nejraději sám a komunikuji s Měsícem svoje záměry a plány. Určitě se v tomto období vyhýbám zbytečným sporům a neřeším náročnější témata, protože vím, že by jednání či rozmluvy mohly nepříjemně eskalovat. Je důležité uvědomit si i to, že síla Úplňku se nejsilněji manifestuje především v předchozích třech dnech. Krátce jeho po první minutě už se začínají projevovat síly ubývajícího měsíce a mnoho z nás vnímá postupné uvolnění a zklidnění.

Více na: robertpolicar.cz

TEXT: EVA KARLASOVÁ
FOTO: UNSPLASH.COM A PEXELS.COM

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 05. 01. 2022 / Rubriky: Naše téma

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích