Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

V lůně matky Země

V lůně matky Země

Naši předkové využívali potní chýši, tedy přírodní parní saunu, k očištění těla i ducha, k odstranění všeho, co už neslouží. Rituál je silnou sebeuvědomovací a relaxační technikou a dopřát si ho můžete i dnes. Tento nádherný návrat k moudrosti přírodních národů dopřeje modernímu člověku vytoužený pocit lehkosti a upevnění životního záměru. Vše nepotřebné jako by se roztavilo ve žhavých kamenech…

DOTKNOUT SE HRANIC VLASTNÍHO VNÍMÁNÍ
NOC PLNÁ SYMBOLIKY
ZNOVU SE NARODIT
NA NÁVŠTĚVĚ V JINÝCH SFÉRÁCH
POCTA VŠEM ŽIVLŮM
OČISTA TĚLA, MYSLI I DUŠE
DOMŮ SE VRACÍME NOVÉ

Na louce sbíráme lístky kostivalu, kozlíku, slézu a s napětím očekáváme, co přijde večer. S kamarádkou Adélou jsme začátkem října vyrazily na kurz pánevního dna do Životic u Příbrami a kromě cvičení a meditace nás čeká jeden hodně zvláštní rituál: potní chýše. Tedy přírodní sauna, někdy nazývaná indiánská, nejspíše proto, že ji indiáni Severní a Jižní Ameriky používají dodnes. Zmínky o potních chýších se ale dochovaly i u národů, které žily na našem území, takže se dá obecně konstatovat, že jde o přírodní způsob očisty a jeden z nejsilnějších prostředků sebepoznání.

DOTKNOUT SE HRANIC VLASTNÍHO VNÍMÁNÍ

„Na jedné straně působí všechny pozitivní aspekty saunování jako fyziologického procesu, na druhé straně velmi intenzivně překračujete hranice vašeho komfortu a dotýkáte se samotných hranic vašeho vnímání,“ zasvěcuje nás během odpoledne do podstaty rituálu Simona Junková, která nás jím bude provázet. Před lety ji zasvětil přímo člen kmenu Lakotů. „Do Česka jezdí jeden muž původem z Mexika, kterého ve věku kolem třicítky adoptoval kmen Lakotů v rezervaci v Jižní Dakotě a později byl pověřen šířením povědomí o lakotské kultuře do světa bílých. Absolvovala jsem s ním řadu rituálů včetně potních chýší, jak v Česku, tak v Arizoně a Jižní Dakotě, kde jsem v lakotské rezervaci působila jako pomocník a účastnila se i Tance Slunce. Po několika letech učení jsem dostala povolení vést potní chýše sama,“ vypráví Simona s tím, že to považuje za velkou poctu.

NOC PLNÁ SYMBOLIKY

Na večerní obřad se připravujeme už odpoledne a začíná nám být jasné, že nás čeká noc plná symboliky. Nasbírané bylinky, které mají teď v říjnu nejsilnější účinky, necháváme projít varem. Vedle chýše připravíme ohniště, v kterém necháváme nahřát kameny. Těm Simona jakožto nejstarším obyvatelům planety říká „dědečkové“ a každý pak při příchodu do chýše vítá pozdravem „Vítej bratře“.

„Původní obyvatelé říkají, že jsme všichni bratry, všichni jsme jedno. Genderově je to poněkud nevyvážené, ale to je překladem. Indiáni mají všechno a všechny za živé bytosti bez rozlišování pohlaví: kameny, zvířata, rostliny, lidi, vesmír i Zemi,“ vysvětluje Simona. Živel ohně pak pomáhá kameny připravit ke službě.

Původní obyvatelé říkají, že jsme všichni bratry, všichni jsme jedno. Genderově je to poněkud nevyvážené, ale to je překladem. Indiáni mají všechno a všechny za živé bytosti bez rozlišování pohlaví: kameny, zvířata, rostliny, lidi, vesmír i Zemi

ZNOVU SE NARODIT

Samotná potní chýše je zvenku nenápadná a tvarem připomíná iglú. Je to asi 1,5 metru vysoká konstrukce ze svázaných tenkých větví pokrytá plachtami. Ze strany směrem k ohni je ponechaný malý odklápěcí otvor. Tudy do ní za pár hodin vstoupíme a Simona bude postupně přinášet rozžhavené kameny. Obřad tentokrát probíhá čistě v ženském kruhu, jindy se ale dělá i pro smíšené skupiny partnerské páry. Obzvlášť intenzivní je obřad během novu, úplňku nebo slunovratu.

„V současné době vedu potní chýše víceméně podle intuice, i když základní struktura zůstává. Každá skupina, která se sejde, je specifická a hlavním záměrem rituálu je znovuzrození. Odložit to, co potřebuje odejít, nechat zemřít staré myšlení a otevřít se tomu, co přichází. Znovu se narodit.“

Dozvídáme se, že potní chýše symbolizuje lůno Matky Země, kde se odehraje naše transformace. S Adélou se na sebe podíváme. Obě máme k mystice blízko, Adéla dokonce sama půl roku cestovala po střední Americe a několik rituálů si vyzkoušela, ale z očí si vzájemně čteme mix očekávání, napětí a nadšení. Co nás čeká?

hlavním záměrem rituálu potní chýše je znovuzrození. Odložit to, co potřebuje odejít, nechat zemřít staré myšlení a otevřít se tomu, co přichází. Znovu se narodit.

NA NÁVŠTĚVĚ V JINÝCH SFÉRÁCH

Po setmění se jde na věc. Ještě v chalupě si oblékáme lehké šaty, doporučují se přírodní materiály jako bavlna nebo len, někomu stačí omotat si tělo šátkem, někdo jde nahý. Den před obřadem se nemá jíst maso, pít alkohol, ani káva, aby se nastartoval očistný proces. Bereme nádoby s bylinným nálevem, osušky, a také kamínky nebo šperky z nich, které si chceme nechat nabít energií potní chýše u oltáře před ní. Se skupinkou dalších žen přecházíme od domu k chýši. Jdeme bosé jedna za druhou a připadáme si jako víly.

Před chýší nás Simona očistí šalvějí, vstupujeme dovnitř a sedáme si dokola. Naše průvodkyně do jamky uprostřed postupně nosí rozžhavené kameny. My je vítáme a zahajujeme první kolo. Dveře se zavírají.

Teplo během rituálu potní chýše pochází z rozžhavených kamenů, které průvodkyně postupně nosí do prostoru.

POCTA VŠEM ŽIVLŮM

Doruda rozžhavené kameny Simona polévá vodou s bylinami. Voda se vypařuje a v uzavřeném prostoru vytváří přírodní parní saunu. V chýši je temno, ozařují ji jen rozžhavené kameny. Teplota začíná závratně stoupat. Někdo sedí, někdo si lehá na osušku.

Očistný obřad spolupracuje se čtyřmi elementy – ohněm, vodou, zemí a vzduchem – a čtyřmi směry – východem, jihem, západem a severem, proto se skládá ze čtyř částí. Každé kolo je věnované jednomu směru a jednomu živlu, přáním a modlitbám.

„Přáním a modlitbou může být i píseň nebo mlčení. Každý, kdo potřebuje, dostává prostor, ostatní mlčí a poslouchají. Když hovořící domluví, ostatní mohou vyjádřit souhlas jednoduchým slovem „aho“ a prostor dostává další,“ navádí nás Simona. Každé kolo trvá tak dlouho, dokud není vysloveno vše, co mělo být řečeno. Po ukončení celého kola se otvírají dveře, aby odešla pára a odnesla naše přání a modlitby k Universu, Bohu, Stvořiteli nebo jak jinak nazýváme to, co nás přesahuje.

Po ukončení celého kola potní chýše se otvírají dveře, aby odešla pára a odnesla naše přání a modlitby k Universu, Bohu, Stvořiteli nebo jak jinak nazýváme to, co nás přesahuje

OČISTA TĚLA, MYSLI I DUŠE

Pokračujeme dál. Simona děkuje předkům, bubnuje na šamanský buben, zpívá písně nesoucí sílu obřadu. Nikdo z nás je nezná, ale intuitivně se přidáváme, protože se jejich nápěv čtyřikrát opakuje. Vysoká teplota, magické melodie i vůně bylin nás dostávají do jiných sfér. Jsme v kontaktu se všemi živly a se sebou samými. Zároveň jako by z nás odpadaly slupky, které už nepotřebujeme. Naše strachy, starosti, problémy, bolesti. Očišťuje se tělo, srdce, mysl i duch.

„Kdo cítí, že by chtěl vyslovit své přání nebo záměr do budoucna, teď je pravá chvíle,“ vyzývá nás naše průvodkyně. Postupně z nás na přeskáčku padají tužby: touha po lepším vztahu s otcem, po narození miminka, ochranných rukou nad celou rodinou, nalezení síly ke změně práce… Připadám si, jako bych se vznášela v jiné dimenzi. Horko mi proniká hluboko do těla, jako by ho rozebíralo na jednotlivé kosti, svalová vlákna, neurony. Cítím se lehce.

DOMŮ SE VRACÍME NOVÉ

Z jemné autohypnózy nás probírá Simonin hlas. Je čas na ukončení obřadu. Děkujeme předkům a energiím, které nás doprovázely. Vůbec netuším, kolik může být hodin, jak dlouho jsme tu byly. Vycházíme ven z chýše a venku je tma. Na nebi hvězdy. Chladný říjnový vzduch nás vrací na zem. V hlavě nám zní Simonina slova o tom, ať si po konci obřadu ještě na chvíli lehneme do trávy. A ať s nikým už dnes nemluvíme, aby v nás prožitek dozněl. V zádech cítím studené trsy trávy a oči se mi ztrácí v hvězdné obloze. Cítím, že se mi všechny součástky v těle vracejí na svá místa. Připadám si neskutečně lehce. Jako by skutečně všechno nepotřebné zůstalo v chýši a roztavilo se v horku. Připadáme si jako nové bytosti. Domů se vracíme nové.

TEXT: ANETA ŠAFEROVÁ
FOTO: UNSPLASH.COM A PEXELS.COM

Celé znění článku najdete v biOrganica magazínu PODZIM/ZIMA 2022.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 20. 01. 2022 / Rubriky: Naše téma

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích