Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Všemocná hydratace? Aneb mýty o pleti a vodě!

Všemocná hydratace? Aneb mýty o pleti a vodě!

Jen málokteré slovíčko je v kosmetickém průmyslu tak často skloňováno jako právě hydratace. Dokáží ale běžné krémy skutečně nasytit pokožku vláhou, jak jejich výrobci tak rádi slibují? Pojďme společně prozkoumat nejčastější mýty o pleti a vodě.

JAK FUNGUJE LIDSKÁ KŮŽE?
POZOR NA NARUŠENÍ KOŽNÍHO FILMU
PROČ JSOU PRO POKOŽKU BLAHODÁRNÉ PRÁVĚ OLEJE?
VSAĎTE NA KOSMETIKU BEZ VODY

JAK FUNGUJE LIDSKÁ KŮŽE?

Nejprve začněme otázkou, co je vlastně kůže? Bariéra chránící organismus před vnějšími vlivy se stejně jako celé lidské tělo skládá z buněk, z nichž každá obsahuje poměrně velké množství vody. Ta se při pití do buněk vstřebává, tím je „hydratuje“ a uvnitř se pak mohou odehrávat všechny reakce, které ke svému fungování vodu bezpodmínečně potřebují.

Aby mohly buňky bez obtíží fungovat, musí mít kůže správnou ochrannou bariéru – tzv. kožní film. Jeho hlavním úkolem je chránit kůži a zbytek těla před negativními vlivy vnějšího prostředí. Kožní film si tedy můžeme představit jako bariéru, která přispívá k tomu, aby pleť neztrácela vodu a zároveň brání chemikáliím, bakteriím a dalším mikroorganismům, aby pronikaly dále do těla.

Zdravý kožní film je pro krásnou pokožku extrémně důležitý. Můžeme si ho představit jako bariéru, která přispívá k tomu, aby pleť neztrácela vodu a zároveň brání chemikáliím, bakteriím a dalším mikroorganismům, aby pronikaly dále do těla

Tato nejsvrchnější část pokožky, jinak nazývána též jako tzv. hydrolipidický film, se navíc stará o to, aby hydratace zůstala v pokožce „uzavřena“. Kromě toho funguje jako mazivo, po němž další voda beze stopy steče, jako když navoskujete auto. To je důležité, protože voda z kohoutku má jiné pH než voda v našem těle. Když se sprchujeme nebo koupeme, jsme vystaveni velkému množství vody s jiným pH.

POZOR NA NARUŠENÍ KOŽNÍHO FILMU

Ochrannou funkci pokožky můžeme vlastním přičiněním poměrně snadno narušit a to nejčastěji prostřednictvím přehnané hygieny, používání agresivních přípravků s obsahem tenzidů, alkoholu či saponátů a sprchování příliš horkou vodou. Kvalitě našeho hydrolipidického filmu samozřejmě nesvědčí také celá řada vnitřních příčin v čele s chronickým stresem či nezpracovanými emocemi.

Jakmile je kožní film narušen, pleť se rychle vysušuje a snáze odolává invazím v podobě bakterií a dalších mikroorganismů. Hlavním cílem jakékoli kosmetické péče by proto neměla být tak často skloňovaná hydratace, ale především podpora správného fungování kožního filmu. Tu nejlépe zajistí přípravky, které kožní film respektují a jsou mu svým složením co nejpodobnější. 

Ochrannou funkci pokožky můžeme vlastním přičiněním poměrně snadno narušit a to nejčastěji prostřednictvím přehnané hygieny, používání agresivních přípravků s obsahem tenzidů, alkoholu či saponátů a sprchování příliš horkou vodou.

 

PROČ JSOU PRO POKOŽKU BLAHODÁRNÉ PRÁVĚ OLEJE?

Co by takové výrobky měly obsahovat? Především oleje! Přirozený kožní film je totiž stvořen z velkého množství lipidů a malého množství vody. Z toho vyplývá, že chceme-li pokožce dopřát to nejlepší, měli bychom sáhnout po olejové kosmetice, kterou nanášíme na jemně vlhkou pleť tak, aby vznikla tzv. emulze, která je nazývána jako voda v oleji. Kosmetické přípravky na bázi emulze voda v oleji jsou totiž pleti vlastní a vytvářejí na ní krycí vrstvu podobnou přirozenému kožnímu filmu.

Inlight produkty z přírodních olejů mají podobnou olejovou (mazovou) strukturu jako hydrolipidický film pokožky, takže pomáhají tuto ochrannou bariéru obnovit. Je-li kožní bariéra v pořádku a kůže má dostatek minerálů a živin, pokožka se sama hydratuje z pitného režimu a voda se z ní neodpařuje.

Olejovou kosmetiku nanášejte vždy na jemně navlhčenou pleť tak, aby vznikla tzv. emulze, která je nazývána jako voda v oleji. Kosmetické přípravky na bázi emulze voda v oleji jsou totiž pleti vlastní a vytvářejí na ní krycí vrstvu podobnou přirozenému kožnímu filmu.

 

VSAĎTE NA KOSMETIKU BEZ VODY

Produkty Inlight vodu neobsahují, takže na rozdíl od jiných výrobků, v nichž bývá velký podíl vody, nepotřebují konzervanty. Konzervační látky většinou nebývají šetrné k pleti ani k životnímu prostředí. Navíc voda obsažená v kosmetických produktech se do kůže většinou ani nedostane, zůstane na povrchu a poté se vypaří. Má to i svou logiku – pokud by pleť skutečně propouštěla všechnu vodu zvenku, jak bychom vypadali, kdybychom vylezli z vany nebo třeba jen zmokli na jarním dešti? „To, že kůže nepropouští vodu, je dané její anatomickou a chemickou strukturou. Vrstva kožního tuku chrání pokožku a zabraňuje vstřebávání vody do organismu. Většina konvenční kosmetiky obsahuje vodu, která se ovšem vypaří. Zůstane po ní sice příjemný pocit svěžesti, jinak ale voda nedodává pleti výživu či nějaký efekt, pokud tedy do krému nepřidáte určité chemické látky, které se dostanou přes kožní bariéru, což ovšem pokožku poškozuje,” vysvětluje lékař a zakladatel značky Inlight Dr. Mariano Spiezia. Chceme-li pleť hydratovat, musíme se soustředit především na pitný režim a pravidelné hýčkání kožního filmu, který pokožce pomůže s tím, aby si zdravou míru hydratace sama udržela.


TEXT: BIORGANICA
FOTO: MARTIN GOGA, UNSPLASH.COM A PEXELS.COM

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 10. 01. 2022 / Rubriky: Naše téma

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích