Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Vanda Chaloupková: Nechci být křeček v kolečku

Vanda Chaloupková: Nechci být křeček v kolečku

„Pokud se soustředíte jen na profesní úspěchy, snadno se dostanete do bodu, kdy nemáte dost. Pořád vás to žene dál a dál. V tomhle smyslu je moje vnitřní nastavení určitě milosrdnější – pokud něco vyjde, jsem spokojená. Pokud ne, svět se nehroutí,“ říká v rozhovoru pro biOrganica herečka, tanečnice a návrhářka Vanda Chaloupková.

O tom, že budete herečkou a tanečnicí, jste už v deseti letech napsala slohovou práci. Něco jiného je o určité profesi snít a něco jiného je ji žít. Jak se v této životní roli cítíte?

Nejšťastnější bývám, když vidím konečný výsledek! Teď jsem byla v kině a zahlédla jsem se v traileru na Prezidentku (nejnovější film z dílny režiséra Rudolfa Havlíka, poz. redakce), která bude mít v červnu premiéru. Na jedné straně jsem se strašně styděla, když jsem samu sebe pozorovala na tom obřím plátně. Na straně druhé jsem měla skvělý pocit zadostiučinění, že se všechna ta námaha, kterou jsem tomu věnovala, nějakým pozitivním způsobem vrací. I když si to někdo možná nemyslí, herectví je dřina. Za každou rolí je plno práce a to, jak se vám v tomto oboru daří, se do velké míry odvíjí i od štěstí.

Jak zvládáte nepravidelný životní rytmus, který se s hereckou profesí nevyhnutelně pojí?

Nebývá to úplně lehké. K tomu, abych byla po všech stránkách spokojená, totiž potřebuji mimo jiné právě pravidelný režim. A ten obvykle zažívám jen na dovolené. V tomto ohledu to mám jinak než většina populace. Jakmile mám někde jasně daný harmonogram – v osm hodin snídaně, v deset procházka, v poledne oběd – moje tělo funguje mnohem harmoničtěji. Jsem odpočatější, snáz hubnu a když cvičím, je to na mě lépe vidět. To jsou určitě pozitiva spjatá s pravidelným režimem, který si běžně dopřát nemůžu. Vždycky je ale něco za něco. Díky herectví nebude můj život nikdy stereotypní. Navíc je moc hezké vidět, jak se po jedenácti letech dřiny všechna ta investovaná energie pomalu vrací. Přicházejí ke mně projekty, které mě opravdu baví. A to je základ. Díky tomu si nikdy nepřipadám jako křeček v kolečku. Naopak, každý den je úplně jiný. Mám pocit, že by se mi díky téhle barevnosti mohl vyhnout syndrom vyhoření, i když nikdy neříkej nikdy (směje se).

 


Máte co se herectví týče nějakou vysněnou metu nebo sen, který byste si ráda splnila?

Zrovna včera jsem se viděla s kamarádkou, která je hodně ambiciózní a ráda by se prosadila v zahraničí. Já takovou potřebu vůbec nemám. Možná to bude znít zvláštně, ale netoužím po tom sbírat ocenění. Znám plno lidí, kteří třeba uspěli v zahraničí, ale pořád nejsou spokojení. Nevěřím, že nějaká soška na polici přinese člověku dlouhodobý pocit naplnění. Navíc si všímám, že pokud se soustředíte jen na profesní úspěch, snadno se dostanete do bodu, kdy nemáte dost. Pořád vás to žene dál a dál. V tomto smyslu je moje vnitřní nastavení určitě milosrdnější – pokud něco vyjde, jsem spokojená. Pokud ne, svět se nehroutí. Důležité pro mě je, že v tom není přítomen zbytečný tlak. Takže moje meta, pokud se to tak dá říct, je být šťastná a spokojená. Žít hezký život, mít fungující vztahy, cestovat, cítit se svobodně...

Co všechno pro svoji spokojenost děláte?

Opravdu důsledně se věnuji psychohygieně. Tato oblast je pro mě zásadní, protože bývám celkem často nervózní a navíc mívám problémy se spánkem. I z toho důvodu jsme si s partnerem nedávno pořídili opravdu kvalitní postel u Naturbeds. Byla to poměrně velká investice, ale já plno peněz ušetřím tím, že nemám auto, všude chodím pěšky nebo jezdím MHD, nepotřebuji drahé kabelky ani jiné „nezbytnosti“. Kromě péče o kvalitní spánek miluji rituály! Ráda si píšu deník, cvičím jógu nebo jen tak koukám do blba. To jsem dělala vždycky a až nedávno jsem zjistila, že jde vlastně o určitý typ meditace. Když se necítím dobře, jdu si zaběhat. V poslední době se také snažím zachovat si určitý nadhled v situacích, které ostatní hodně prožívají. Vím, že je to hrozné klišé, ale stále víc si uvědomuji, že jsme tu jen na krátkou chvíli. Tak proč si to zbytečně komplikovat?


Do jaké míry se vám daří si to nekomplikovat?

Někdy to nevyjde. Obvykle si to ale rychle uvědomím a snažím se vrátit zpátky do přítomnosti a neřešit, co bude za dva nebo za tři měsíce, protože to stejně nevyřeším. Můžu si to sice nějak naplánovat, ale realita stejně bývá úplně jiná. Život je samá změna.

Velké změny se u vás v poslední době odehrály zejména na poli vztahů. Loni jste se po šestileté známosti vdávala, letos v únoru jste oznámila rozvod a novou lásku. Čím si vás současný partner získal?

Především tím, že jsme si hodně podobní a to je podle mě i důvod, proč nám to tak hezky funguje. Honza je navíc v mnoha věcech uvědomělejší než jsem já a dokáže zachovávat takřka dokonalý klid. On je takové moje psychické wellness. Jako herečka nemám daleko k velkým emocím, on naopak dokáže situace krásně ustát a racionálně vyhodnotit, což mi dává pocit velké stability. Nejdůležitější ale je, že spolu mluvíme úplně o všem a jsme k sobě maximálně upřímní. Oba bychom rádi vybudovali něco pevného, trvalého a nedotknutelného a moc dobře víme, že zdravá komunikace je základ. Ve chvíli, kdy si neříkáte všechno, vytváříte prostor pro domněnky. A já jsem ve vytváření vlastních scénářů opravdu dobrá (směje se). 

Vy i váš partner máte blízko k ekologickému smýšlení a minimalismu. Jaká byla vaše cesta k udržitelnějšímu způsobu života?

Vždycky mě bavilo třídit a navíc jsem milovala učení Feng-Shui. Hodně mě inspirovaly také knihy Marie Kondo. Obecně mi dělá dobře, když kolem sebe nemám moc věcí. Nejvíc ze všeho miluju, když vyrazím na dovolenou jenom s batohem. V tom je ohromná svoboda! I proto doma nic nesyslím, naopak věci pravidelně třídím a posílám je dál. Před 3 lety jsem založila i udržitelnou značku oblečení VandyHadry, které je ručně šito v Česku z přírodních materiálů nezatěžujících životní prostředí a splňuje certifikace o férových pracovních podmínkách.

Promítá se vaše udržitelná životní filozofie také do péče o pleť?

Určitě. Zatímco někdo má doma 30 levných rtěnek, já raději investuji do dvou dražších produktů z kvalitních ingrediencí. Profese herečky navíc vyžaduje opravdu důslednou péči o pleť, nehty i obočí. Přirozeně jsem hledala, jak si všechny tyto „povinnosti“ zpříjemnit. Po dvanácti hodinách natáčení se vám už obvykle nechce podnikat nic, co by nebylo nezbytně nutné. Od té doby, co jsem objevila Inlight, se na odličování vyloženě těším, protože se u něj cítím jako bohyně. Navíc splňuje moje přísná kritéria právě co se kvality týče. Tím, že se snažím opravdu dobře jíst, tak na sebe samozřejmě nechci mazat něco, co bylo vyrobené z odpadních látek ropy. Věřím, že tělo mi tuto kvalitní péči vrátí.

Jak jste se o Inlightu dozvěděla?

Mám pocit, že jsem ho nejprve zahlédla na instagramu Tamary Klusové zhruba čtyři roky zpátky. A pak jsem si zašla na kosmetiku do Oli Ola a okamžitě jsem se zamilovala do toho, jak Inlight voní. Tu vůni už jsem nedokázala pustit z hlavy, i když jsem třeba používala jiné značky. Nakonec si mě Inlight stejně zavolal zpátky. Postupně jsem objevila i make-up od Zuii, který si mě získal tím, že díky němu mohu vypadat jako bych byla nenalíčená a přitom se cítím skvěle.


Jak se na vaši lásku k přírodní kosmetice dívá filmařský průmysl? Některé maskérky mívají své vlastní vyzkoušené produkty a přírodní péči úplně nedůvěřují...

Dnes už se dá většinou na všem domluvit. Já obvykle maskérky upozorním na to, že mám hodně citlivou pleť, která by na chemické produkty nemusela reagovat dobře a pak by bylo dost náročné to zamaskovat. Stačí mi, když kůže chvíli nedýchá a hned se celá osypu. Mám sklony k hormonálnímu akné, takže musím být opravdu opatrná. Toto varování obvykle zabere, protože by se mnou jinak měly plno zbytečné práce navíc a to si každá rozmyslí. Hodně mi pomáhá si každé ráno oplachovat obličej ledovou vodou a cvičit obličejovou jógu podle Face Yoga Method. Jakmile tuto rutinu dodržuji, mám pleť viditelně lepší.

Okoukala jste nějaké pečující rituály i od vaší maminky?

Moje maminka vždycky dávala samu sebe až na poslední místo. Já jsem to celý život sledovala a chtěla jsem to vzít za úplně jiný konec. Proto vždy nejprve pečuji sama o sebe bez ohledu na to, jestli mám zrovna naklizeno, prostě je pro mě priorita cítit se dobře. A k tomu potřebuji čas na dobré kvalitní jídlo, péči o pleť, klid na výběr šatů... Pokud bych některý z těchto kroků přeskočila, nebudu celý den ve své kůži a to mi za to nestojí.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-


Několik slov o Vandě

Vanda Chaloupková je svérázná. Jako každý kreativec toho dělá spoustu. Je stálým hostem v divadle Na Fidlovačce, často chytá lelky nebo si čte, na letní scéně muzea Kampa hraje ve Werichovi a Medě. Chodí ráda do lesa. Věnuje se udržitelné módě a navrhuje vlastní lněné oblečení VandyHadry. Občas jenom spí. A brzy bude k vidění v očekávaném českém filmu Prezidentka s Aňou Geislerovou.

TEXT: EVA KARLASOVÁ
FOTO: MARTIN GOGA

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 30. 05. 2022 / Rubriky: Osobnosti

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích