Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Přehled potenciálně rizikových látek v kosmetice

Přehled potenciálně rizikových látek v kosmetice

Jejich flakónky jsou lákavě barevné a nezřídka slibují zázraky na počkání. Mnohdy však obsahují ingredience, které si s naší pletí i zdravím příliš nerozumí. Pojďme se stručně seznámit s látkami, na které bychom si měli dávat pozor.

Lidé na pokožku denně aplikují koktejl stovek přírodních a syntetických látek, jejichž interakce a potenciální chemické reakce nikdo nezkoumal. Původně netoxické ingredience se tak v kombinaci s jinými mohou stát toxickými. Nikdo neví, kam v těle putují, a čeho mohou být příčinou.

PŘEHLED POTENCIÁLNĚ RIZIKOVÝCH LÁTEK V KOSMETICE

NANOČÁSTICE

Částice o velikosti tisíciny lidského vlasu pronikají přes bariéry pokožky a mohou zatěžovat lymfatický systém a organismus.
INCI: nano-...

AGRESIVNÍ PĚNIDLA

Pěnidla narušují pokožku a oslabují ochranný film, čímž umožňují průnik dalších látek do kůže a následně do těla.
INCI: např. Sodium Lauryl Sulphate, Methanol

MINERÁLNÍ OLEJE

Jejich název zní lákavě, pokožce však žádné blaho nepůsobí – vytvářejí na ní totiž neprodyšnou vrstvu, která může způsobovat dlouhodobou dehydrataci. Výsledkem může být, mimo jiné, dospělé akné a předčasné stárnutí pleti.
INCI: např. Mineral Oil, Liquid Paraffin, Paraffinum liquidum

Minerální oleje vytvářejí na pokožce neprodyšnou vrstvu, která může způsobovat dlouhodobou dehydrataci. Výsledkem může být, mimo jiné, dospělé akné a předčasné stárnutí pleti.

SILIKONY

Ve složení se nejčastěji objevují s koncovkou -cone a mnozí výrobci konvenční kosmetiky na ně nedají dopustit. Vytvářejí totiž skvělý prvoplánový efekt – obličej opticky vyhladí, vlasy obalí a vykouzlí dočasný zázračný lesk. Vše má své ale – tyto syntetické polymery jsou biologicky těžko odbouratelné a jejich zázračný vizuální efekt je pouze krátkodobý. Vlas pod nánosy silikonů chřadne, jejich dlouhodobé používání na pokožce může vést ke vzniku ucpaných pórů, černých teček, dermatitid, ekzému i akné.
INCI: Dimethicone copolyol, Stearoxy dimethicone, Dimethiconol, Lauryl methicone copolyol aj.

PENETRANTY

Pomáhají látkám v kosmetice pronikat dovnitř do pokožky přes ochranné funkce a bariéry, čímž dochází k zatěžování těla syntetickými látkami.
INCI: Propylene glycol, Octinoxate

CHEMICKÉ KONZERVANTY

Konzervanty jsou důležité pro ochranu produktů před mikroorganismy, svým působením prodlužují trvanlivost produktů. Mnohé z nich však patří mezi takzvané hormonální disruptory (ftaláty, parabeny, PEG) a jsou podezřelé, mimo jiné, z toho, že se podílejí na vzniku rakoviny prsu, snížení počtu spermií u mužů a poruchách funkce štítné žlázy. Kromě jiného mohou měnit přirozenou a velmi důležitou mikroflóru pokožky. Narušují její ochrannou bariéru a mohou ji dráždit.
INCI: Methyl-, Ethyl-, Propyl-, Butyl-, Heptylparaben

Syntetické parfemace ovlivňují centrální nervový systém, jsou podezírány z toho, že se při dlouhodobém užívání podílejí na vzniku rakoviny prsu a mohou způsobovat depresi, hyperaktivitu či podráždění.

FRAGRANCE/PARFUM/PARFÉM

Označení „fragrance/parfum“ je chráněno jako obchodní tajemství a může skrývat stovky i tisíce látek, včetně těch rizikových. Syntetické parfemace ovlivňují centrální nervový systém, jsou podezírány z toho, že se při dlouhodobém užívání podílejí na vzniku rakoviny prsu a mohou způsobovat depresi, hyperaktivitu či podráždění.
INCI: Parfum, Fragrance

MASTEK

Možná vás napadne, proč je mezi škůdci zařazen mastek, když se jedná o přírodní surovinu... K jeho hlavním rizikům však patří především to, že se těží spolu s azbestem a těžkými kovy. Podobně jako řada minerálních látek vytváří na pokožce neprodyšnou vrstvu, ucpává póry a může se podílet na vzniku akné i předčasném stárnutí pleti.
INCI: Talc

Řada běžně používaných UV filtrů je podezřelá z toho, že se v těle chová jako hormonální disruptor, pod vlivem slunečního záření pak mohou být tyto UV filtry nestabilní, či dokonce toxické.

UV FILTRY

Řada běžně používaných UV filtrů je podezřelá z toho, že se v těle chová jako hormonální disruptor, pod vlivem slunečního záření pak mohou být tyto UV filtry nestabilní, či dokonce toxické. Kromě jiného se prokazatelně podílejí na znečišťování životního prostředí a likvidaci určitých forem podmořského života. I z toho důvodu zakázaly Tichomořské státy Palau, Havaj či Panenské ostrovy prodej a aplikaci opalovacích krémů s některými typy UV filtrů, které se podílejí na fatální destrukci korálových útesů a místní přírody. Více o problematice si můžete přečíst v tomto článku.
INCI: Oxybenzone, Octinoxate, Benzofenone-8, 4-methylbenzylidene camphor, 3-benzylidene camphor, Octocrylene

RIZIKA SPOJENÁ S NĚKTERÝMI LÁTKAMI

Objevuje se řada studií, které podezírají některé běžné složky kosmetiky z různých rizik. I z tohoto důvodu byla řada dříve povolených látek následně zakázána. Prokázání „toxicity“ a jiných rizik může být časově a finančně velmi náročné a může i nemusí být potvrzeno. Legislativní proces je navíc velmi dlouhý a byrokratický. Nelze proto spoléhat jen na dostupné informace a zdroje, ale je třeba se řídit také vlastním rozumem a intuicí.

Dobrý přehled o potenciálních rizicích jednotlivých látek získáte na webových stránkách The Environmental Working Group: www.ewg.org

Ucelené a přehledné informace, včetně detailního soupisu látek používaných v kosmetice, najdete také v knize Tajemství kosmetiky (autor: Ing. Vít Syrový). 

TEXT: BIORGANICA
FOTO: MARTIN GOGA, UNSPLASH.COM A PEXELS.COM

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 01. 07. 2022 / Rubriky: Péče o pleť

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích