Sedm kroků pro udržitelnější rok 2020
Doléhá na vás celou vahou tíha enviromentální tísně a máte pocit, že sami nevzmůžete nic? Pak vězte, že opak je pravdou: I ten nejmenší krok dobrým směrem se počítá. Navíc nikdy nevíte, kolik dalších nohou (a hlav) inspiruje! S tolik potřebnými změnami totiž musíme začít především na vlastním „písečku.“
1. Konec mikrotenovým sáčkům. Na první pohled vypadají celkem neškodně, jejich spotřeba je však enormní a v přírodě páchají velkou škodu. Jednorázové „mikroteňáky“ lze přitom skvěle nahradit alternativními bavlněnými pytlíčky na pečivo či síťovanými sáčky na ovoce i zeleninu. Široký sortiment má například greenstore.cz, econea.cz či zelenadomacnost.cz. Uvidíte, že si takové nákupy zamilujete!
2. Tašku vždy po ruce. Poté, co svět obletěly zdrcující fotografie mrtvých zvířat se žaludky plnými plastů, se mnohé řetězce začaly přiklánět k papírovým alternativám nákupních tašek, ani ty však nejsou z ekologického hlediska ideální. Řešení je naštěstí velmi snadné: Noste s sebou skladnou látkovou nákupní tašku, která se pohodlně vejde i do menší kabelky.
3. Redukujte nákup plastů. Zbytečně produkovaný odpad vzniká především při nakupování stále nových plastových lahví s vodou. Místo jednorázových PETek můžete zvolit některou z mnoha ekologičtějších variant, skleněné, hliníkové či plastové lahve bez BPA najdete například na nuspring.cz, freshlabels.cz, zemito.cz. Reorganizovat můžete i vaši koupelnu, místo sprchového gelu v plastovém obalu skvěle poslouží klasické mýdlo. Výrobky ze 100% udržitelných zdrojů ocení i váš chrup.
4. Káva bez výčitek. Problém jednorázových obalů vzniká také při nákupu kávy s sebou. Nejlepší je nosit si vlastní stylový termohrnek, díky němuž navíc dostanete v mnoha kavárnách slevu. Se skvělým nápadem přišel také projekt Otoč kelímek, který od loňského roku pozvolna buduje celorepublikový systém vratných kelímků na kávu. Více: otockelimek.cz
5. „Zero-waste“ menstruace. Když si představíte obří hromadu použitých vložek a tamponů, kterou za svůj život vyprodukujete, přestane vám menstruační kalíšek připadat jako podivný „ezo“ výstřelek. Praktická a komfortní pomůcka přinese velkou službu nejen vám, ale i přírodě, jde jen o to zbavit se předsudků a začít. Více o problematice ZDE
6. Nakupování bez obalu. Při nákupu potravin v běžných obchodech se lze obalům jen obtížně vyhnout, „halí“ totiž vše od těstovin, přes mléčné výrobky až po ovoce a zeleninu. Naštěstí začaly v mnoha městech vznikat bezobalové prodejny a vy si tak můžete odnést váš nákup bez jediného odpadu. Výhodou těchto prodejen je také vysoká kvalita nabízených produktů. Přehlednou mapu, která vám napoví, kde nakupovat bez obalu, najdete ZDE
7. BIO je cesta. Mnoho lidí má k označení „bio“ výhrady, v aktuální situaci však nejde o zbytečný rozmar, ale o investici do budoucnosti. Oficiální certifikát nám zaručuje, že na dané přírodní produkty nebyly použity škodlivé pesticidy. To je prospěšné nejen pro naše zdraví, ale především pro přírodu a všechny její obyvatele. Chemické hnojení totiž v půdě zůstává a spouští nekonečný chemický kolotoč. Nákupem bio produktů podpoříte opak. Co se přírodní kosmetiky týče, patří k nejvěrohodnějším certifikátům Organic Soil Association, jímž se pyšní britská značka Inlight. Jeho držitelé se zaručují, že minimálně 70 % surovin použitých při výrobě jejich přípravků pochází z ekologického zemědělství (v případě Inlight je to dokonce 100%). Důraz je kladen také na ekologické balení výrobků a další aspekty podporující maximální udržitelnost.
Sdílejte ho s přáteli
Příspěvek byl publikován 06. 01. 2020 / Rubriky: Rady a tipy