Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Jak předcházet akné nejen v pubertě?

Jak předcházet akné nejen v pubertě?

Nevzhledné a často i bolestivé pupínky už se dávno nepojí pouze s obdobím dospívání, ale trápí stále více žen mezi 30 – 50 lety věku. Na vině rozhodně není jen genetika. Ve spolupráci s terapeutkou přírodní medicíny Mgr. Andreou Marešovou jsme dali dohromady pět základních příčin akné, kterým lze předejít.

NEVHODNÁ A PŘÍLIŠ AGRESIVNÍ KOSMETIKA
NARUŠENÁ PSYCHIKA
HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA
DISHARMONIE TRÁVICÍHO TRAKTU
POVRCHNÍ DÝCHÁNÍ A NEDOSTATEK POHYBU
JAKÉ PRODUKTY SE NÁM V PŘÍPADĚ AKNÉ OSVĚDČILY?

 

NEVHODNÁ A PŘÍLIŠ AGRESIVNÍ KOSMETIKA

Konvenční kosmetické produkty zacílené na akné mnohdy bývají prvním krokem k vytvoření začarovaného kruhu. Tím, jak se snažíme pokožku odmašťovat, způsobujeme její vysušování, což následně vede k zvýšené tvorbě mazu. Řada běžných výrobků navíc ničí hydrolipidový film pleti a zbavuje tak pokožku jejích přirozených funkcí.
„Nejen naše střeva, ale i naše pleť má svůj přirozený mikrobiom, který přispívá k jejímu zdraví a ochraně. O to víc mě mrzí, když vidím, jak mnoho mých vrstevnic kupuje svým dospívajícím dcerám pleťové vody s obsahem alkoholu či chemické slupovací masky z drogerie. Agresivní čisticí prostředky totiž ničí ochrannou vrstvu naší pokožky na místo toho, aby ji chránily a podporovaly její přirozené funkce,“ vysvětluje terapeutka přírodní medicíny Mgr. Andrea Marešová.

JAK NA TO: Prvním krokem ke zdravé a čisté pleti bez akné je především důkladné čištění, které je k pokožce šetrné a postupně jí vede zpět ke ztracené samostatnosti. Voňavý Bio čisticí balzám Inlight s dvojím účinkem pleť odlíčí, vyčistí do hloubky a zároveň dokonale vyživí. Obsahuje řadu výtažků z blahodárných bylin, které odvádějí povrchové i hloubkové nečistoty a toxiny, upravují mazotok, zklidňují projevy problematické kůže a pomáhají pokožce vrátit její přirozené funkce. Na rozdíl od mnoha výrobků obsahujících alkohol respektuje Bio čisticí balzám Inlight lipofilní povrch pleti a pracuje v dokonalé synergii s Bio květovým tonikem. To je velice jemné i k té nejcitlivější pokožce a neobsahuje alkohol, díky čemuž nijak nenarušuje přirozenou mikroflóru pleti a udržuje vyvážené pH pokožky.

NARUŠENÁ PSYCHIKA


„Strach, stres, úzkosti, deprese a pochybnosti o nás samých. To vše se promítá do stavu naší pleti. Na podvědomé úrovni nás mohou trápit otázky typu: Jsem dost dobrá/ý? Zvládnu vše zařídit? Má mě můj partner rád? Nenajde si někoho jiného? V těchto pochybnostech obvykle hraje hlavní roli naše sebehodnota. Čím víc si nevěřím, nemám se ráda a nepřijímám se taková, jaká jsem, tím horší bývá i moje pleť, takže se opět vytváří začarovaný kruh,“ vysvětluje terapeutka přírodní medicíny. Ten bývá ještě umocněn snahou problém zamaskovat pomocí vrstvy syntetických make-upů, které citlivou pokožku zbytečně dráždí a dusí, následkem čehož mnohdy vznikají další kožní obtíže. „Samotnou kapitolou je také potlačovaný hněv, ublíženost a neschopnost chránit své hranice. Ty se spolu s dalšími faktory podílejí na vzniku tzv. horkosti krve a vnitřním „vření“, které je následně vypouštěno ven prostřednictvím kůže. To, co se člověk zdráhá vyslovit nahlas, se mnohdy manifestuje formou nejrůznějších útvarů na pokožce – jako by potlačený hněv vyvěral alespoň prostřednictvím hnisu v pupíncích. I proto se akné tak často objevuje (nejen) u dětí a dospívajících, kteří nejsou doma vyslyšeni a respektováni,“ upozorňuje Andrea Marešová.

JAK NA TO: „Všechny naše strachy a úzkosti úzce souvisejí s ledvinami, proto doporučuji posilovat tento orgán pomocí bylinných tinktur a masírování akupunkturních bodů (především bodů „kidney 1“ a „kidney 3“ i Achillovy šlachy) za použití Inlight Bio Trauma balzámu. Pokud se bojíte, že body nenajdete, masírujte si klidně celé chodidlo a soustřeďte se na bolestivá místa. Jak s oblibou říkám – kde je bolestivost, tam je neprůchodnost. Když se budete těmto zónám jemně a intuitivně věnovat, nemůžete si nijak ublížit,“ uklidňuje Andrea Marešová. Pokud cítíte, že patříte k lidem, kteří neumějí vyjádřit hněv, zkuste se s touto emocí postupně dostávat do kontaktu alespoň o samotě. Pomoci může psaní upřímných a klidně i sprostých dopisů lidem, na které se zlobíte (místo odeslání je rituálně spalte). Skvělé je bušení či kopání do polštáře, řev či křik na odlehlém místě, tanec, do něhož vědomě pozvete svůj vztek, dynamický sport typu box... Ideální je také spolupráce s terapeutem zaměřeným na tělo. Mnoho potlačených emocí lze uvolnit například pomocí metody Somatic Experiencing, seznam certifikovaných terapeutů najdete zde.

HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA

Ženy, které trápí akné a mastnější pleť, mívají obvykle vyšší hladinu mužských hormonů. Tzv. androgeny řídí látkovou výměnu v různých vrstvách kůže a jejich přebytek způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu. Na tento typ problému jim bývá předepisována hormonální antikoncepce, která skutečně stav pleti v mnoha případech zlepší, neboť obsahuje estrogeny. Jakmile je však hormonální substituce vysazena, problém se vrací a obvykle udeří s mnohem větší intenzitou. Ženy se pak dostávají do situace, kdy se bojí antikoncepci vysadit a stávají se závislé na umělé hormonální substituci.

JAK NA TO: „Při problémech spojených s hormonální nerovnováhou se mi osvědčil především bylinný preparát Gynex. Je však třeba počítat s tím, že v první fázi může potíže výrazně zhoršit. Doporučuji to nevzdat, projít touto nepříjemnou očistou a snažit se přijmout vše, co bude postupně vyplouvat na povrch. V tomto transformačním období je také velmi důležité zvolnit, pokud možno se psychicky nenamáhat a nenutit se do příliš velkých výkonů,“ radí Andrea Marešová.

DISHARMONIE TRÁVICÍHO TRAKTU

„Jedna ze základních věcí, která mě u mých klientů zajímá, je vyměšování. Kladu otázky na jeho četnost, konzistenci, zápach... Zkrátka cokoliv, co mi napoví, kde se ukrývá příčina nerovnováhy. Nepravidelné vyměšování je pro mě vždy ukazatelem toho, že je v těle něco v nepořádku. A to je bohužel často, v naší vystresované a nezdravě zrychlené kultuře vzniká nerovnováha velmi snadno. Pokud se k psychické nepohodě připočítá špatná životospráva, především konzumace tučných, pálivých a smažených jídel, dochází často ke vzniku tzv. vlhka a horka v těle, které posléze způsobuje především záněty, zarudnutí a mokvání kůže či vystouplé kožní pupeny. Některé klienty mohou trápit zácpy způsobené horkostí krve, u jiných se naopak objevuje kašovitá stolice, jež souvisí s převahou jinu v těle. Ani jedna z variant zdravé kůži nenahrává.

JAK NA TO: V první řadě úpravou jídelníčku. Kromě průmyslově zpracovaných a tzv. fast-foodových pokrmů je třeba vyvarovat se rychlých cukrů včetně limonád a produktů z bílé mouky (většina pečiva, těstoviny, pizza...) Pozor byste si měli dát na nápoje podporující horkost jako je alkohol a káva, vhodné nemusejí být ani mléčné výrobky a potraviny obsahující lepek. Tělu naopak prospějeme konzumací dostatečného množství vlákniny a sezonních čerstvých potravin, které neprošly průmyslovou úpravou.
„Akné může souviset mimo jiné s přemnožením parazitů v těle. Pokud mají kožní problémy dlouhodobý charakter, vždy doporučuji udělat odborný rozbor stolice a začít řešit všechny možné problémy spojené s trávením. Mnoho neplechy v organismu působí také zvýšená propustnost střev, více o ní si můžete přečíst zde.


POVRCHNÍ DÝCHÁNÍ A NEDOSTATEK POHYBU


Řada z nás prosedí celý den ve shrbených pozicích u počítače a dýchá velmi povrchně. Tím částečně vyřazujeme ze hry velmi důležitý orgán, kterým je bránice, neboli přepážka mezi dutinou hrudní a dutinou břišní. Jejím opomíjením dochází k neustálému přetěžování horních svalů dýchacích, což vede ke špatnému využívání kapacity plic a nedůsledné masáži srdce. To pak stejně jako bránice postupně ochabuje. Od správného dechu se přitom odvíjejí všechny zásadní procesy v těle. Dechové techniky jsou navíc velkým přínosem pro psychiku – pomáhají nám zastavit se, vychutnat si přítomný okamžik a skvěle odplavují úzkosti i stres,“ uzavírá Andrea Marešová.


JAK NA TO
: Na začátku se vám do dechových cvičení možná nebude moc chtít, a proto si raději stanovte menší reálné cíle. „Každý by si měl najít alespoň pět minut sám pro sebe, i kdyby to znamenalo zamknout se ráno nebo večer o něco déle v koupelně. Začít můžete úplně jednoduchou technikou, která se dá dělat i v sedě za pracovním stolem. Spočívá v tom, že se hluboce nadechujete nosem a vědomě se snažíte naplnit celou kapacitu plic. Následně pomalu vydechujete opět nosem a soustředíte se na to, aby byl výdech ideálně dvakrát pomalejší než nádech. Cvičení, které je skvělým pomocníkem zejména při úzkosti a stresu, zkuste dělat každý den hruba 7 – 10 minut,“ doporučuje terapeutka přírodní medicíny.

JAKÉ PRODUKTY SE NÁM V PŘÍPADĚ AKNÉ OSVĚDČILY?

Inlight Bio sada Cleansing Ritual – pravidelná aplikace Bio čisticího balzámu Inlight spolu s Bio květovým tonikem Inlight představuje dokonalý rituál pro hloubkové čištění pleti, které je základem krásné pokožky bez nedokonalostí.

Inlight Bio Rescue balzám na problematickou pleť – multifunkční 100% bio balzám obsahuje bylinky známé svými skvělými výsledky u problematické pleti se sklony k akné či u vnějších poranění kůže. Používá se lokálně přímo na oblast s výskytem pupínků.

Inlight Bio pleťový olej pro muže – produkt nabitý bylinami osvědčenými k ošetřování pleti postižené akné, boláky či náchylné k zarudnutí. Díky nulovému obsahu alkoholu nepálí a nevysušuje pokožku. Bez obav ho mohou používat i ženy.

Inlight Bio super-food maska – tento zázračný produkt přináší intenzivní detox a rychlé výsledky. Ačkoli je jemný a šetrný, jde opravdu do hloubky a umí pomoci i velmi poškozené pokožce.

Make-up z květin, který umožní pokožce dýchat – přírodní dekorativní kosmetika Zuii neucpává póry a nezatěžuje pleť. Bylinky a oleje v ní obsažené mají hojivé účinky, a na zamaskované pupínky příznivě působí. Pro dosažení matného efektu je ideální Zuii Lux Bio Flawless make-up, který zároveň velmi efektivně kryje nedostatky pleti a propůjčuje pokožce jednotný barevný tón. Pokud potřebujete opravdu intenzivní krytí, zvolte Zuii Bio krycí pudr s pudřenkou.

Celé znění článku najdete v nejnovějším vydání biOrganica magazínu.

TEXT: EVA KARLASOVÁ
FOTO: MARTIN GOGA, UNSPLASH.COM A PEXELS.COM

Vložte si do košíku

Pokud vás zaujaly jen některé produkty, stačí si níže vybrat.


skladem
Inlight Bio květové tonikum

Inlight Bio květové tonikum

skladem 1 295 Kč
 • Inlight Bio květové tonikum

  50 ml

 • Inlight Bio květové tonikum

  200 ml

skladem
skladem
Inlight Bio pleťový olej pro muže

Inlight Bio pleťový olej pro muže

skladem 1 495 Kč
 • 30 ml

skladem
Inlight Bio super-food maska

Inlight Bio super-food maska

skladem 1 295 Kč
 • Inlight Bio super-food maska

  2 ml

 • Inlight Bio super-food maska

  25 ml

skladem
cleanser

Inlight Bio čisticí balzám na obličej

skladem 1 595 Kč
 • Inlight Bio čisticí balzám na obličej

  15 ml

 • Inlight Bio čisticí balzám na obličej

  45 ml

 • Inlight Bio čisticí balzám na obličej

  90 ml

skladem
Inlight Bio Rescue balzám na problematickou pleť

Inlight Bio Rescue balzám na problematickou pleť

skladem 795 Kč
 • Inlight Bio Rescue balzám na problematickou pleť

  1 ml

 • Inlight Bio Rescue balzám na problematickou pleť

  7 ml

 • Inlight Bio Rescue balzám na problematickou pleť

  28 ml

skladem
Inlight Bio Trauma balzám na pohmožděniny

Inlight Bio Trauma balzám na pohmožděniny

skladem 895 Kč
 • Inlight Bio Trauma balzám na pohmožděniny

  1 ml

 • Inlight Bio Trauma balzám na pohmožděniny

  7 ml

 • Inlight Bio Trauma balzám na pohmožděniny

  45 ml

skladem
| 1|

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 04. 11. 2022 / Rubriky: Péče o pleť

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích