Milé zákaznice, milí zákazníci, rádi bychom vás upozornili, že objednávky uskutečněné ve dnech 29. 4. - 1. 5. budeme z důvodu inventury a státního svátku expedovat ve čtvrtek 2. 5. 2024.
Děkujeme za pochopení. ❤
Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Proč vlastně začít meditovat

Proč vlastně začít meditovat

Nepochybně ho všichni známe. Ten otravný hlas v naší hlavě, který rád šťourá do bolavých míst, neustále něco vymýšlí, hodnotí, plánuje a rozkazuje. Dobrou zprávou je, že na jeho hru není nutné přistupovat. Při krocení stresu a únavných vnitřních monologů se nám skvěle osvědčila zejména meditace všímavosti.

Jak začít s meditací všímavosti?

1. Najděte si pohodlnou polohu v sedě. Zkřížené nohy nejsou podmínkou, je však důležité mít rovná záda. Pokud je vám nepříjemné sedět na zemi, pomůže gauč nebo židle.

2. Rozhodněte se, jak dlouho chcete meditovat (i pět minut je fajn) a nastavte si časovač. Skvělým pomocníkem jsou mindfulness mobilní aplikace typu InsightTimer, jehož základní verzi si můžete stáhnout zdarma.

3. Zavřete oči a vnímejte svůj dech. Sledujte, jak vzduch proudí do vašeho nosu, hrudníku a břicha a jak vychází ven. Pomoci si můžete i slovy „nádech a výdech“ či „dovnitř a ven“.

4. Ztrácet se je normální. Je třeba počítat s tím, že myšlenky budou od pozorování dechu přirozeně odskakovat. Zkoušejte cokoliv, co se bude ve vaší hlavě odehrávat, označovat jednoduchým pojmem, který vás v danou chvíli napadne jako první. Jakmile věc pojmenujete, například: „myšlenka“, „emoce“, „bolest“, „zvuk“, vraťte se zpátky k pozorování dechu.

5. Nevzdávejte se. Připravte se na to, že myšlenky ve vaší hlavě budou rotovat, cyklit se, vynořovat se a znovu se vracet. Cílem meditace všímavosti není jejich ovládnutí, ale pouhé pojmenování a vypuštění do světa. Čím menší odpor budete vnitřnímu víření klást, tím lepší pocit si z meditace odnesete. Nejdůležitější je nebát se a navzdory opakujícím se nezdarům začínat stále znovu a znovu.

6. Připravte se na setkání s (ne)příjemnými pocity. Meditace vás mnohdy zavede na cestu do skrytých zákoutí mysli. Někdy se během ní budete spontánně usmívat, jindy vám ukáže věci, na které byste rádi zapomněli nebo je v každodenním shonu nechcete vidět. Ať už se děje cokoliv, nechte emoce svobodně připlouvat a odplouvat. Pokud při svých toulkách myslí narazíte na kostlivce ve skříni, s nimiž si nevíte rady, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc. Každý vnitřní úklid je náročný, výsledek však stojí za to.

Více na: kurzy–vsimavosti.cz, yoga-karlin.cz, praveted.info

biOrganica TIP: Meditací je mnoho druhů. Různí učitelé mají odlišné metody a postupy. Hledejte, dokud neobjevíte to, co vám bude doopravdy vyhovovat. V případě vážných psychických problémů ale nejprve konzultujte vhodnost meditace s lékařem.

Co si přečíst? Pokud jste alergičtí na určitou přesládlou nadřazenost, s níž jsou některé duchovní praktiky prezentovány, přečtěte si knihu O 10 % šťastnější od Dana Harrise. Zemitá otevřenost a odzbrojující nadhled, s jakým popisuje své meditační experimentování, nadchne i největší cyniky. O něco náročnější čtivo nabízí Moc přítomného okamžiku od Eckharta Tolleho. Ta se však zcela nepochybně řadí ke knihám, jež mohou výrazně pozměnit vaše dosavadní vnímání života. Hledáte-li zlatou střední cestu, zkuste se ponořit do Buddhovy meditace o všímavosti a vhledu (Mirko Frýba).

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 28. 02. 2020 / Rubriky: Rady a tipy

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích