Milí klienti, v sobotu 8. 4. 2023 je brána našeho showroomu otevřena a budeme se na vás těšit od 10,00 do 16,00 hod. Krásné dny biOrganica


Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Barevný svět dětským pohledem

Barevný svět dětským pohledem

Pojďme si šedivé předjaří zpestřit pohádkovou knížkou Příběh Františky a hledání ztracených barev. Její autorka Marie Hledíková ukazuje dětem i dospělým, jak si obarvit život.

Lektorka jógy a spisovatelka Marie Hledíková (34) patří k těm šťastným lidem, kteří měli o svém poslání jasno od nejútlejšího věku. Psát začala ve chvíli, kdy se naučila číst a tvořit první písmenka. Příběhy se jí však v hlavě rodily už mnohem dřív. Možná i díky mamince, která svým dvěma dcerám napsala úžasné povídání o pohádkovém světě schovaném v puklině ve zdi starého činžáku.

„Nevím, o čem sní jiné děti, ale já si před spaním představovala, jak stojím v tělocvičně na pódiu a všichni mi tleskají, že jsem už v devíti letech napsala knihu. V reálu jsem se ovšem styděla, i když jsem měla jít k tabuli,“ směje se Marie. „Jako malá jsem často napodobovala příběhy, které jsem četla. Doma mě v psaní podporovali, byli asi rádi, že dělám něco poklidného. Jen starší sestra z toho nejásala, protože jsem pořád klofala na psacím stroji, domácí počítače ještě nebyly běžné. Mám schovanou krabici plnou deníků a starých ‚románů‘. Občas to prohlížím a říkám si, že některé věci z toho by se daly použít.“

děti

JÓGA JAKO ZÁCHRANA

Marie velkou část dětství prostonala, trápily ji zejména silné opakující se anginy a potíže s klenbou chodidla. Čas strávený v posteli si samozřejmě krátila četbou a psaním. „To, že jsem byla pořád nemocná, ve mně vypěstovalo obrovský komplex, který v dospívání vyústil až v panické ataky. Hledala jsem různé cesty, jak z toho ven, a začala jsem se zajímat o stravu a pohyb,“ přiznává Marie.

Aerobní sporty si s Mariiným operovaným chodidlem moc nerozuměly, ale v 21 letech na ni na internetu bafla jóga. „Líbilo se mi, jak je jemná a současně náročná a bohatá – nabízela mi práci s dechem, tělem i myslí, příběhy, hloubku i filozofii, což mi imponovalo… Vrhla jsem se na samostudium ve všech ohledech. Pak jsem se teprve odvážila do jógového studia a nakonec jsem se začala oficiálně vzdělávat,“ vypočítává absolventka bakalářského studia Dějin umění na Katolické teologické fakultě UK své postupné krůčky jógovým směrem.

Udělala si roční kurz hatha jógy, studovala u řady inspirativních učitelů, na FF UK absolvovala kurz Jógové filozofie a etiky a na FTVS UK se vzdělávala v jógové terapii. Několik let působila v České akademii jógy, kde přednášela pro učitele jógy, v současnosti  na rodičovské dovolené učí dospívající i dospělé a rozvíjí svou praxi, aby se mohla brzy plně vrátit ke své práci (více na jogobyti.webnode.cz).

DĚTI

POHLED JÓGOVÝMA OČIMA

První knihu Rodičovství jógovýma očima vydalo Marii Hledíkové vydavatelství Fontána v roce 2020. Knížka, v níž se prolíná západní a východní svět, vznikla z autorčina zápalu pro jógu i respektující výchovu. „Psala jsem ji jako mladá a trochu naivní prvorodička fascinovaná světem vlastního dítěte. V respektující výchově jsem našla průsečík s jógou. Nejprve jsem na toto téma napsala článek do Jógovin a pak rozvinula v knihu. K srdci mi přilnula jungiánská psychologie, z které jsem hodně čerpala. Jung se sám věnoval studiu jógy a východních nauk a našel korelaci mezi západní psychologií a jógou. Dneska si říkám, že jsem Rodičovství jógovýma očima mohla napsat později. Po zkušenostech se dvěma dětmi už vidím mezery a vnímám o to intenzivněji, že výchovná praxe je stále těžší než teorie,“ přiznává otevřeně Marie.

Knížku „Příběh Františky aneb hledání ztracených barev“ měla napsanou před vyjitím té první. „Po návratu z Indie v roce 2017 jsem byla několikrát v nemocnici a celý rok stál za starou bačkoru. Na začátku toho následujícího jsem cítila příval tvořivosti, a tak se mi před očima začal rýsovat Františčin barevný příběh,“ vysvětluje Marie, jak se zrodila knížka o neohrožené Františce, která žije v černobílém světě svých úzkostných rodičů a v noci utíká do barevné Fantazie. Potká tam nejen svého bratra, ale i spoustu zajímavých bytostí a nakonec se jí silou mysli povede obarvit i svět, ve kterém žije.

„Také tahle knížka velmi nenásilně vychází z jógy a respektující výchovy. Přála bych si, aby text vyzněl pozitivně, ne že kritizuje ostatní rodiče zavalené starostmi a povinnostmi,“ pokračuje spisovatelka. „Do Příběhu Františky jsem chtěla dostat informaci, že vnímání světa se dá ovlivnit nenásilným způsobem prostřednictvím nástroje mysli, to je důležitá jógová myšlenka. Další je ale i dualita a polarita, kterými je příběh prošpikovaný. Svět by bez nich nemohl fungovat, stejně jako je vrchol, musí být i dno, a není dobré ani zdravé to popírat. Navíc je v příběhu důraz na směřování, odhodlanost jít dál, i když se nedaří. Vyhýbám se frázím, zkratkám a poučkám, na které jsem sama až alergická. Chtěla jsem, aby text byl hravě a laskavě poučný a spíš naznačoval to, k čemu si člověk může dojít jen sám s určitou dávkou sebereflexe.“

V šuplíku má hotovou další knížku Šest zrádců zajíce Ignáce a říká si, že právě v roce Zajíce by byl ideální čas tuto hravou učebnici jógy pro děti vydat.

děti

ROVNOVÁHA VYŽADUJE PÉČI

Na dvě děti, přednášky, jógové lekce, psaní a neustálé řešení teplot, rým, kašlů a dalších dětských i dospěláckých neduhů posledních virových měsíců je samozřejmě potřeba zvýšené porce sebepéče. Marie ji mění vždy při střídání ročního období. Podle ájurvédské charakteristiky mentálních a tělesných dóš je téměř absolutní váta, takže kromě jiného pokud možno dodržuje vhodný jídelníček. „Pro váty nejsou vhodné půsty, ale praktikuju jiné způsoby očisty,“ popisuje Marie základní péči o své zdraví. „V březnu vynechávám kávu, i když je to moje vášeň i motor. Sbírám mladé kopřivy a listí břízy, které ve formě čaje s přísadou hřebíčku pomáhá čistit ledviny a játra. A ze zemitějšího zimního jídelníčku přecházím na lehčí stravu. Z ranních rituálů nikdy nevynechám čištění jazyka a proplachování nosu. V tomto čase nedám dopustit na kartáčování před sprchováním a promazávání teplými oleji, ideální je pro mě sezamový s kapkou pačuli. Při tom dbám zejména na důkladné promazání povrchu velkých kloubů. A samozřejmě jóga, nicméně ne ve smyslu klišé, že si na hodinu a půl vlezu na jógamatku a při svíčkách cvičím, ale že během dne pracuju s různými pohyby, technikami, dechy, abych fungovala. Prostě taková jógová praxe za pochodu. Důležité je i nastavení mysli, k tomu patří kreativní činnost, ať už je to cokoliv.“

A co jiného kreativního může dělat spisovatelka než psát. Její hrdinové rostou s jejími dcerami, takže tentokrát to bude fantazijní „bojovka“ v pražských ulicích jako oslava dvanáctých narozenin hlavní hrdinky. A i tady se jóga opět nenápadně zhmotní.

Kniha

TEXT: JANA ŠULISTOVÁ
FOTO: UNSPLASH.COM A ARCHIV MARIE HLEDÍKOVÉ

 

 

 

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 13. 03. 2023 / Rubriky: Naše téma

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích