Cvičením ke kráse i hormonální rovnováze
„Hormonální jóga mi doslova změnila život a dostala mě z vleklých zdravotních problémů. Je to úžasně promyšlená a do posledního detailu propracovaná sestava, která opravdu funguje a dokáže probudit naše hormony bez nepříjemných vedlejších účinků. Takový „malý – velký zázrak,“ říká lektorka a nadšená jogínka Jitka Janešová, zakladatelka projektu jitcinajoga.cz.
Dlouhá léta jste pracovala v korporátu. Co vás přivedlo do světa hormonální jógy?
Ještě před deseti lety jsem trávila většinu času v klasickém sedavém zaměstnání, ve kterém bylo vše orientováno na výkon a rozhodně v něm nebyla nouze o stres. Bylo mi 37, když jsem od gynekologa dostala nálepku „předčasná menopauza“ – tehdy už jsem totiž téměř rok nemenstruovala. Následovala nabídka klasických medicínských řešení: injekce, prášky… Touto cestou jsem rozhodně jít nechtěla, proto jsem pátrala po jiných možnostech a metodách, až jsem jednoho dne objevila hormonální jógu. Už po čtyřech týdnech pravidelného cvičení jsem se rozmenstruovala a od té doby je s mým cyklem vše v pořádku.
Předpokládám, že právě to vás přesvědčilo k absolvování lektorského kurzu...
Přesně tak, studovala jsem přímo u zakladatelky hormonální jógy Dinah Rodrigues. V té době jsem ještě pracovala v korporátu, ale čím dál tím více jsem cítila, jak moc mě tenhle způsob života vyčerpává. Nakonec to vedlo až k vyhoření a já jsem si musela naordinovat téměř roční pauzu, kdy jsem se věnovala jen sama sobě a cestovala jsem po světě. Po návratu jsem se do původního zaměstnání vrátila, ale velmi záhy mi bylo jasné, že navázat tam, kde jsem skončila, rozhodně nejde. Bylo evidentní, že nemůžu a hlavně nechci jet na výkon a k tomu sedět deset hodin za počítačem pod umělým světlem. Tělo začalo protestovat prostřednictvím šílených migrén, navíc jsem se už vůbec nedokázala soustředit. Zkoušela jsem si zkrátit úvazek, udělala jsem si lektorské kurzy. Nejprve jsem začala učit dětskou jógu, pak i tu hormonální. Postupně se všechno v mém životě změnilo a já jsem se zabydlela v ženské energii do té míry, že jsem jednoho dne korporát definitivně opustila.
Nyní se již mnoho let věnujete právě kurzům pro ženy. Jaké problémy nejčastěji řeší?
Obvykle jsou to obtíže spojené s menstruačním cyklem, zejména s bolestivou a nepravidelnou menstruací. Kromě toho je trápí polycystické vaječníky, cysty, PMS… Hodně žen za mnou chodí také s cílem podpořit otěhotnění. Další skupinu představují dámy v období perimenopauzy a menopauzy, které díky hormonální józe mohou předejít nepříjemným symptomům v podobě návalů horka, migrén či emoční nestability. Samostatnou kapitolou je inkontinence, problémy s lymfatickým systémem a zadržováním vody v těle. Velmi častá je také nespavost, stres či ztráta libida. S tím vším si hormonální jóga dokáže krásně poradit.
Zní to až zázračně, v čem přesně spočívá tajemství této metody?
Hormonální jóga je tak účinná především proto, že kombinuje různé techniky a cvičení, které podporují zdraví reprodukčního systému, zlepšují krevní oběh, zvyšují flexibilitu a snižují stres i napětí v těle. Jógové pozice a dechová cvičení pomáhají stimulovat endokrinní systém a regulovat produkci hormonů tak, aby odpovídala věku dané ženy. To může pomoci vyrovnat hormonální nerovnováhu a problémy spojené s menstruačním cyklem, menopauzou a dalšími hormonálními změnami. Kromě toho zahrnuje hormonální jóga mnoho pozic, které podporují krevní oběh v pánvi a oblasti břicha, včetně vaječníků a dělohy. Nechybějí ani dechová cvičení a meditace přispívající ke snížení hladiny stresu a napětí v těle. Jsem moc ráda, že je hormonální jóga vhodná takřka pro všechny ženy, pouze v období těhotenství je třeba cvičení přerušit. Začít však můžete hned po šestinedělí. Kontraindikací je skutečně jen pár – cvičení je například lepší vynechat v předoperační fázi endometriózy. Není vhodné ani pokud má žena velký myom nebo právě prochází onkologickou léčbou.
Řada metod má své příběhy uzdravení, jak je tomu u hormonální jógy?
U žen, které pravidelně a poctivě cvičí, dochází celkem záhy k harmonizaci menstruačního cyklu. V perimenopauze ustupují rychle návaly horka, zlepšuje se spánek i celková psychická kondice. Kromě výše uvedených benefitů si u žen všímám hlavně velkého nárůstu energie. Mnohdy za mnou poprvé přijdou s tím, že na nic nemají sílu, že nezvládají každodenní povinnosti, ale zároveň nemají energii cokoliv ve svém životě změnit. Po několika týdnech cvičení je naštěstí všechno jinak. Jakmile se jim vrátí energie, jsou schopné začít věci řešit a reorganizovat tak, aby jim bylo lépe. Úžasné změny vidím u žen, které se potýkají s nemocemi štítné žlázy – u nich se často stává, že mohou postupně zcela vysadit léky. Těchto nezpochybnitelných benefitů si naštěstí začíná stále více všímat i odborná veřejnost. Ve svých začátcích jsem jen málokdy mívala na seminářích ženu, která by přišla na popud svého gynekologa nebo endokrinologa. Naopak dnes už chodí na doporučení lékaře až třetina žen, což mi přijde úžasné! No a když jsme u těch zázračných příběhů, nemohu opomenout, kolik se díky hormonální józe narodilo miminek. Samozřejmě nejen díky ní! (směje se) Nezanedbatelným přínosem je i to, že se ženy díky cvičení začnou znovu více zajímat o sex a milování, celé se rozzáří a zkrásní, každodenní praxe se totiž skvěle promítá i do kvality pleti.
To je zrovna u vás vidět na první pohled. Upřímně bych vám tipovala o deset let méně.
Děkuji! (směje se) Je to tak, hormonální jóga funguje jako úžasný anti-aging. I proto se ji snažím cvičit pravidelně. Když mám chvilku volna, třeba při cestě autem na dálnici, praktikuji také obličejovou jógu. Kromě toho používám Bio čisticí balzám od Inlight, Bio hloubkově hydratační a noční balzám, baňkuji a masíruji obličej. Tohle spojení pleť krásně rozzáří a omladí. A ráda si dopřávám i speciální hýčkání v podobě Bio čokoládové masky! Zkrátka o sebe po všech stránkách pečuji a nenechávám stárnutí ani jiné oblasti svého života jen na osudu. Více informací na www.jitcinajoga.cz .
TEXT: EVA KARLASOVÁ
FOTO: PEXELS A ARCHIV JITKY JANEŠOVÉ
Sdílejte ho s přáteli
Příspěvek byl publikován 05. 05. 2023 / Rubriky: Naše téma