Milé zákaznice, milí zákazníci, rádi bychom vás upozornili, že objednávky uskutečněné ve dnech 29. 4. - 1. 5. budeme z důvodu inventury a státního svátku expedovat ve čtvrtek 2. 5. 2024.
Děkujeme za pochopení. ❤
Váš košík je prázdný.

Dopřejte si něco zdravého pro svou pokožku. Jestli si nevíte rady, zavolejte. Rádi vás uslyšíme.

+420 724 102 829
Po - Pá 9:00 - 14:00

Ve své kůži i po menopauze

Ve své kůži i po menopauze

Péče o pleť po menopauze může přinést skvělé výsledky, měla by však stát na těch správných základech. Před expedicí do světa krémů, speciálních masáží a anti-age ingrediencí je proto třeba postarat se o ten nejdůležitější pilíř: vnitřní harmonii a rovnováhu.

NEPLEŤTE SI POJMY

Pojmy menopauza a klimakterium bývají často nesprávně zaměňovány. Jako první přichází na řadu klimakterium, neboli přechod, které se pojí s vyhasínáním činnosti vaječníků a poklesem hladiny estrogenu. Menopauza je pak obdobím po poslední menstruaci.
„Většinu žen potká v určité fázi jejich života tzv. akutní klimakterický syndrom, který se nejčastěji projevuje depresemi, úzkostí, nesoustředěností, podrážděností, poruchami spánku, návaly horka a pocení. Typická je také ztráta elasticity kůže a postupná atrofizace sliznic,“ vysvětluje kosmetička a terapeutka Šárka Stará. „Málokdo však ví, že tyto projevy souvisí jen z 20 % s genetikou. To znamená, že 80 % z nich můžeme ovlivnit vlastním přičiněním a zdravým životním stylem. Menopauza tedy nemusí být ani zdaleka tak strašná, jak bývá obvykle prezentována,“ uklidňuje Stará.

menopauza

 

CO PŘESNĚ SE S NÁMI DĚJE?

Období po poslední menstruaci se pojí s poklesem estrogenu, který se projevuje mimo jiné snížením tvorby kolagenu, kyseliny hyaluronové a fibroplastů, což jsou vazivové buňky. To se samozřejmě neodráží pouze na pleti, ale má to vliv na kondici celého těla. „V tomto případě doporučuji myslet na prevenci a krátce před 40. narozeninami začít užívat kyselinu hyaluronovou vnitřně. Pomůže nám předcházet tvorbě nových vrásek, podílí se na udržení pružnosti vaziv a podpoří tvorbu nových kolagenových a elastinových vláken. Je škoda, že mnoho žen tyto informace nemá a pak se zbytečně ocitají ve fázi, kdy jen likvidují následky nedostatečné prevence. Koupě kyseliny hyaluronové například ve formě prášku přitom není nijak nákladná. Pokud někdo žije hodně náročným způsobem života, bývá často ve stresu nebo se pravidelně věnuje intenzivnímu sportu, doporučila bych mu investovat do této přírodní látky nejpozději kolem pětatřicítky. Samozřejmě nejen v zájmu zachování krásy, ale také pro udržení zdravých kloubů a pojivových tkání,“ doporučuje Šárka Stará.

menopauza

 

NEJLEPŠÍ SPOJENCI? VIDLIČKA & NŮŽ!

„Za mě je v tomto citlivém období naprosto klíčové správné nastavení jídelníčku,“ tvrdí odbornice na výživu Eva Kocurková. Univerzální radu platnou pro všechny však nemá. „Bohužel by bylo mylné domnívat se, že existuje seznam potravin, který je vhodný pro každou ženu procházející přechodem. Pokrmy, jež bývají považovány za tzv. zdravé, totiž rozhodně nemusejí sednout všem. Zásadní je, jak naše tělo dokáže dané jídlo strávit a využít. Někomu je po konzumaci sezonní zeleniny skvěle, jinému může způsobit nepříjemné zažívací obtíže. Je proto třeba věnovat velkou pozornost tomu, po čem se cítíme dobře a co trávíme s lehkostí. V případě nejasností lze podstoupit testy tzv. potravinových intolerancí. Pomocí tohoto speciálního vyšetření se dá krásně určit, co jíst, abyste zbytečně nepřibírala a nepůsobila si nevhodně zvolenou stravou chronický zánět v těle. Ten se pak mimo jiné podílí na předčasném stárnutí kůže, ale má i mnohem vážnější důsledky,“ upozorňuje Kocurková.

menopauza

 

HLEDEJTE ŘEŠENÍ ŠITÁ NA MÍRU

Ve stravě žen po přechodu by v každém případě neměly chybět zdroje vápníku, vitaminy rozpustné v tucích – především A, D, E a K. Po 40. roku věku začne klesat také hladina koenzymu Q10, který se přirozeně vyskytuje v těle. Nedostatek této látky obsažené především v sardinkách, makrelách, hovězím mase či sóji se projevuje především únavou, sníženou imunitou a častými nachlazeními. Opět tedy platí, že je to nejen důležitá součást anti-age krémů, ale také vnitřní výživy.

„Je důležité znát, které látky naše tělo v tomto kritickém období potřebuje, určitě však nedoporučuji bezhlavé pojídání doplňků stravy, se kterým se ve své praxi často setkávám,“ varuje výživová poradkyně Kocurková. Ideální je nechat si udělat podrobnou biochemickou analýzu krve, která určí hladinu vitamínů, minerálů a stopových prvků v těle, a teprve poté substituovat na míru.

menopauza

 

CO DĚLAT, KDYŽ UŽ JE NA PREVENCI POZDĚ?

Možná si teď říkáte, že pokud jste včasný start spojený s preventivními anti-age opatřeními zaspala, nemá žádná další snaha smysl. Naštěstí tomu tak není. Tělu značně ulevíte především vynecháním kouření, důsledným omezením alkoholu, ale také nápojů obsahujících kofein. Skvělou alternativu k rannímu či odpolednímu šálku kávy nabízí například pampelišková káva, která slouží při dlouhodobém pití k šetrnému pročištění organismu. Výrazně lehčeji se budete cítit také, pokud omezíte konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, cukru a soli.

menopauza

 

ZAČNĚTE ZVOLNA, ALE NEPŘESTÁVEJTE

Ke zmírnění ženských potíží spojených s přechodem přispívá především důsledná duševní hygiena a vhodný pohyb ideálně na čerstvém vzduchu. Zvolit můžete jakýkoliv sport, který není přehnaně zaměřený na výkon, a po němž se cítíte dobře. Pokud se vám při představě sportovní aktivity dělá přeci jen trochu mdlo, zapojte do každodenní rutiny alespoň třicet minut rychlejší chůze. Vybírejte si trasy, které pro vás budou něčím zajímavé a budou vás k pohybu na čerstvém vzduchu přirozeně motivovat. Plno benefitů přinášejí také speciální dechová cvičení, která je nejlepší zvolit na míru po konzultaci s odborníkem, nebo hormonální jóga sloužící k vyrovnání hladiny ženských hormonů.

menopauza

 

RESTART PRO LYMFATICKÝ SYSTÉM

„Ženám vždy doporučuji, aby důsledně pečovaly také o kondici svého lymfatického systému. Snáze se tak vyhnou bolestem hlavy, únavě, zadržování vody v těle spojeném s nepříjemným přibýváním na váze, ale i kožním problémům. Ty si lidé se špatně fungující lymfou obvykle nespojují, což je velká škoda. Lymfě prospívá především dostatek vhodných tekutin ideálně v podobě čisté přefiltrované vody nebo velmi slabého čaje bez kofeinu, již výše zmiňovaný pohyb a specializované masáže. Naopak ji nepotěšíte sedavým zaměstnáním, přemírou stresu a nevyváženým jídelníčkem,“ upozorňuje Stará.

MENOPAUZA

 

JAK DOLE, TAK NAHOŘE!

Věc, o které se příliš nemluví a která s krásou zdánlivě nesouvisí, je klimakterická atrofie poševní sliznice. Projevuje se suchostí, bolestmi, pnutím a zarudnutím, což samozřejmě narušuje kvalitu sexuálního života. „Pozor bych si dala na nákup slipových vložek bělených chlorem, které se na vysoušení a podráždění sliznice podílejí. Naopak doporučuji promazávat vaginu přírodními vaginálními krémy s obsahem kyseliny hyaluronové a myslet také na vhodné lubrikační gely. A proč je toto doporučení součástí článku o kráse? „Ráda se řídím heslem: jak dole, tak nahoře. Mám za to, že spokojenost a zdraví v dolních partiích se promítá i do těch horních a odráží se v tom, jak vypadáme. Pokud tedy můžete, určitě nerezignujte na sex,“ uzavírá Šárka Stará s úsměvem.

menopauza

 

JEMNÁ POMOC PŘI PŘECHODU

Hledáte jemnou alternativu ke klasické hormonální léčbě? Účinnou sílu přírodních látek přináší například směs výtažků z hub a bylin MycoMeno. Kromě medicinálních hub reishi a cordyceps a dalších zdraví prospěšných složek obsahuje také ploštičník hroznatý, který je zdrojem látek vyrovnávajících pohlavní hormony a jemně harmonizujících tělo.

 

TEXT: EVA KARLASOVÁ

FOTO: SHUTTERSTOCK.COM

 

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Příspěvek byl publikován 12. 05. 2023 / Rubriky: Naše téma

Magazine image

Stáhněte si poslední vydání magazínu biOrganica

biOrganica v médiích